Jak Dobrze Zaśpiewać Piosenkę

Hej kochani! Dziękuje Wam za wszystkie komentarze i uwagi,  które zawsze z radością czytam. Pod ostatnią notką pojawił się m.in. komentarz Lajli, która słusznie zwróciła uwagę na pewną nieścisłość w jednym z moich poprzednich wpisów.

W notce pt. „Jak Ćwiczyć Głos” napisałem, żeby śpiewać, śpiewać i jeszcze raz śpiewać i nie ograniczać się tylko do tzw. wprawek, czyli ćwiczeń po skalach. Nie wspomniałem jednak, że jeśli ktoś startuje od zera i podejrzewa, że ma sporo złych, wokalnych nawyków (co się często zdarza), to warto zacząć od samych ćwiczeń.

Łatwiej jest wyeliminować jakiś nawyk, przy śpiewaniu prostej wprawki na jednej sylabie, niż całej piosenki z tekstem i skomplikowaną linią melodyczną. Poza tym ćwiczenia konstruowane są zazwyczaj tak, aby przyzwyczajać Twój aparat głosowy do nawyków poprawnych i pożądanych. Podsumowując, najpierw naucz się robić dobrze ćwiczenia, potem dołóż śpiewanie piosenek. Lajla, pilnuj mnie również w przyszłości!;)

W tamtej notce chodziło mi o trochę inną sytuację. Wiem, że niektórzy robią tylko ćwiczenia po skalach i potem oczekują, że będą świetnie śpiewać. Pewnie, że ktoś może będzie, ale na ogół jest tak, że każda piosenka wymaga poprawnego opracowania, a następnie wielokrotnego utrwalenia tego opracowania… Co mam na myśli?

To, że piosenki też się trzeba się nauczyć. To nie jest tak, że jak będziesz świetny w śpiewaniu „mam„, „gug” czy „nej” po skali, to od razu każdy utwór będzie Ci dobrze wychodził. Zastanawiałeś się kiedyś, ile razy Twój ulubiony wykonawca musiał śpiewać swoje największe przeboje? Tysiące razy! Jeśli chcesz dobrze opanować jakiś utwór, musisz poświęcić na to trochę czasu.

Oto sposób, w jaki możesz „rozpracować” piosenkę:

1. Zaśpiewaj ją i nagraj się  na komórkę, mp3 , komputer lub co tam masz.

2. Zdobądź tekst piosenki i najlepiej go wydrukuj, żeby można było po nim kreślić.

3. Zabaw się we wrednego krytyka, który czepia się najmniejszych nawet błędów i oceń swoje nagranie.

4. Zaznacz miejsca, z których jesteś zadowolony.

5. Zanotuj miejsca gdzie pojawiły się błędy i gdzie powinieneś zaśpiewać lepiej.

6. Pracuj nad fragmentami, które Ci nie wychodzą. Możesz zamiast słów piosenki śpiewać „mam”, „gu”, „ga”, czy „nej”. Eksperymentuj z różnymi sylabami i znajdź taką, na której śpiewa Ci się najłatwiej. Pamiętaj tylko, żeby nie pchać dźwięków na siłę. Już lepiej, żeby dźwięk się nie odezwał, niż jakbyś miał zmuszać swoje gardło do nadmiernego wysiłku. Pamiętaj, że gdy śpiewasz, gardło, szczęka i twarz mają być rozluźnione. Nic nie może Cię boleć!

7. Kiedy już radzisz sobie z sylabami, możesz zacząć pracować nad tekstem. Fajnym ćwiczeniem jest śpiewanie określonego fragmentu skupiając się wyłącznie na poprawnym artykułowaniu samogłosek. Gdy uznasz, że samogłoski są OK, to skup się tylko na spółgłoskach. Potem możesz koncentrować się na czym chcesz, np. żeby szczęka była luźno, żeby wargi się nie napinały, żeby gardło było otwarte itp. Możesz także posłuchać jak z trudnymi fragmentami radzi sobie wokalista w nagraniu oryginalnym (kiedy bierze oddech, w jaki sposób wymawia poszczególne słowa).

8. Po opracowaniu piosenki nagraj się ponownie i porównaj oba nagrania.

Jak dla mnie piosenka powinna być zaśpiewana poprawnie od początku do końca przynamniej 30 razy, aby wryć się w podświadomość i „odpalać z automatu”. Wtedy nie martwisz się już o stronę techniczną i o to, że zapomnisz tekstu. Dopiero wtedy możesz w pełni skupić się na przekazie emocjonalnym, a przecież śpiew jest niczym innym, jak wyrażaniem swoich emocji i wywoływaniem tych samych emocji u słuchacza. Jest sporo gwiazd z przeciętną techniką, ale wkładających w śpiew tyle emocji, że kochają ich ludzie na całym świecie.

Do codziennego treningu głosu polecam kurs śpiewu TCRW PRO, dostępny na stronie: http://tcrwpro.pl

OK! Tyle na dzisiaj, liczę na Twój – tak tak, nie oglądaj się za siebie, TWÓJ komentarz ;)

Komentarze

 1. Magdalena pisze:

  bardzo się bałam oceniania, na taką skalę, że nawet sama siebie bałam się oceniać, choć dobrze wiedziałam że coś gdzieś zrobiłam źle.
  ale to BARDZO pomaga.
  nagrywam się, przenoszę to na komputer i do każdego wykonania strzelam notatkę, plusy i minusy, gdzie dobrze, gdzie źle. za jakiś czas pojawia się ponowne nagranie, jest o niebo lepsze.
  dzięki!

 2. Kiyou pisze:

  ja mam taki małe ,choć bardzo uciążliwe problemy ,a mianowicie od małego potrafię naturalnie modulować głos ,tak że z normalnego powstaje taki słodki ,dziecięcy ,wszystko by było fajnie gdyby nie fakt że nawyk „modulacji” naprowadza mnie na fałsz i w jednej piosence każda wzrotka zaśpiewana prze ze mnie brzmi inaczej.Jeszcze do tego falowanie głosu oraz dopasowywanie się do podkladu/piosenki (to bardzo uciążliwe) z tego powodu często fałszuje i nie wyciągam.
  BARDZO proszę o odpowiedź jak mogę to wyplenić i osiągnąć pożądany efekt ,z góry dziękuję

  • Janek Gransort pisze:

   1. Regularny trening, najlepiej z Nauka Śpiewu Pro, pozwoli Ci lepiej panować nad głosem, czyli głos będzie Cię słuchał, zamiast robić, co mu się podoba.
   2. Nagraj się i przeanalizuj nagranie, znajdź miejsca, które stanowią problem – ćwicz same te miejsca bardzo powoli, tak żeby wszystko było ok.

   Pozdrawiam!

 3. pisze:

  Witam!
  Mam pytanko :) Co zrobić, aby śpiewać wysoko? Falsetem sięgam do f5, czy mógłbym śpiewać jeszcze wyżej? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy są jakieś ćwiczenia?
  Proszę o szybką odpowiedź.
  Z góry dziękuję :)

   • Janek Gransort pisze:

    Na Twoim miejscu wkurzyłbym się na tego, kto Ci tak powiedział, bo to nie prawda. To jest mit, który obalono już tak wiele razy, że to wręcz dziwne, że tak wiele osób jeszcze myśli w ten sposób. Zacznij trenować i poszerzać swoją skalę, to będziesz mógł śpiewać, co będziesz chciał:)

 4. O.o pisze:

  a jeśli całość mi się nie podoba? -,- tak okropnie śpiewam ,że żeby jakoś wgl przyzwoite mieć brzmienie na nagraniu to muszę śpiewać takim żalowym ,cichym i wgl idiotycznym głosikiem ,który mi się nie podoba jak śpiewam ,a na nagraniu jest tak jak juz mówiłam ,,przyzwoity”

  • Janek Gransort pisze:

   A trenujesz regularnie? Każdy głos brzmi fajnie, jak jest wytrenowany… Poza tym większość osób nie lubi słuchać swojego nagranego głosu, bo jest inny niż ten, który słyszymy w głowie – dlatego wydaje się nam brzydki…

 5. musicola pisze:

  Cześć
  Najlepiej śpiewa mi się dzięki od F3 do A4. Poradź Janku proszę najlepiej
  jakiego wykonawcę mogłabym zaśpiewać? Mam problem z doborem piosenek, bo
  większość piosenkarek śpiewa wyżej niż alt.

 6. Domii pisze:

  ja dopiero zaczynam. i własnie niewiem..nie umiem sie ocenic jak spiewam. niewiem czy wogle opłaca mi sie to całe spiewanie. co jesli mi sie nic nie uda..? co jak mnie wszycy skrytykują..? pomóz…mi nauczyc sie spiewac. :)

  • Janek Gransort pisze:

   A co jeśli w Ziemie walnie wielka asteroida i wszyscy zginiemy? A co jeśli… ;) Nikt nie dostaje gwarancji, że mu się uda cokolwiek, nie tylko w śpiewie, ale i w życiu. Trzeba próbować i mieć nadzieję, że będzie dobrze:)

 7. Olga pisze:

  Mam takie pytanie odnośnie kochanego śpiewu ,a nie znalazłam odpowiedzi na tej stronie,a mianowicie : Jak domknąć struny głosowe i czy są na to jakieś ćwiczenia.

 8. maniak muzyki pisze:

  Witam mam prośbę czy zna ktoś może program w którym będę mógł mieć sam podkład bez tekstu.jeśli tak to proszę wysłać nazwę programu na mój e-mail howeals@wp.pl.Lubię śpiewać nawet kocham ale chcę spróbować swoich sił bez tekstu a potem ewentualnie się skontaktować z super gościem który prowadzi tą stronę i bardzo pomaga mnie i tysiącom innych ludzi którzy kochają muzykę tak jak ja.wracając do tego programu czekam na maile Pozdrawiam Wszystkich ;) !

 9. Mychem pisze:

  Ta strona jest intrygująca, nawet bardzo. Jedna z niewielu, które na nowo rozbudziły moją wiarę, moją nadzieję. Przyznam, że od dziecka kochałam muzykę, moim największym marzeniem było perfekcyjna gra na gitarze i wokal, ale nic z tego nie wypaliło. Ogromną radość sprawia mi śpiew, ale innym już nie tak bardzo, zapominam rytmu, dobieram zły ton, czasem nuty wchodzą na chama, nie chcę tego…
  Dziękuje ci dałeś mi promyk nadziei, nim można zabić, ale mnie przywrócił do życia.
  Pozdrawiam cie serdecznie i jeszcze raz dziękuje :***

 10. Szarlotka pisze:

  Póki co się naczytam (jest już dość późno (niektórzy sąsiedzi śpią) i nie chce wyć), a potem przejdę do części praktycznej :D

 11. Paulina pisze:

  Fajny pomysł na ćwiczenia tylko zawsze jak się nagrywam na jakieś urządzenie to zupełnie mi przekształca głos :(  Co robić?

 12. Oskar pisze:

  hej  masz tu wiele ćwiczeń ale ja nie wiem o którego zacząć  (mam słuch muzyczy  i  jak ie postaram to ładnie spiewam ) po odpowiec o czego mam zacząć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>