Nauka Śpiewu – Jak Dobrze Śpiewać

Dzisiaj zdradzę Ci pewien sekret. Poznasz najważniejszy, moim zdaniem, czynnik, który decyduje o tym, że jeden człowiek jest świetnym wokalistą, a drugi wyje tak, że uszy bolą. Zdradzę Ci go, abyś nie musiał sam poświęcać wielu miesięcy czy lat, żeby zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Właściwie, to miałem nazwać ten artykuł w jakiś bardziej wymyślny sposób – ostatnio modne jest używanie słowa sekret, a „Sekret Wokalnego Mistrzostwa” brzmi całkiem nieźle… ale tak sobie myślę – kto wpisuje w przeglądarce coś takiego? Ludzie wpisują proste „jak śpiewać” i oczekują, że wszechwiedzący Google im odpowie. A tu lipa! Nie ma nic. Nie tak, że coś tam jest, ale niewiele, tylko naprawdę nic.

Więc teraz już będzie!

Polska liczy ponad 38 milionów mieszkańców, z czego każdy ma aparat głosowy i mógłby całkiem przyzwoicie śpiewać, ale większość ludzi nawet nie wie, że może, a jak już ktoś się dowie, to nie bardzo w to wierzy. Skoro czytasz ten tekst, to zakładam iż wiesz, że możesz śpiewać i w to wierzysz. Teraz chciałbyś się dowiedzieć jak to robić. Dobrze trafiłeś!

Teraz zdradzę Ci ów sekret!

Gotowy?

Wspomniany sekret to KONTROLA.

No fajnie, teraz już wszystko wiesz. Do zobaczenia!;)

 

Nie no dobra, nie zostawię Cię tak! Już piszę, o co mi chodzi:)

Jeśli chcesz dobrze śpiewać, musisz nauczyć się kontrolować wszystkie mechanizmy, które biorą udział w produkcji Twojego głosu. I nie mam tu na myśli kontroli świadomej, ale nieświadomą – na zasadzie: myślisz i masz. Chcesz ładnie zaśpiewać, z Twojego mózgu idzie impuls do Twoich mieśni, Twoje mięśnie posłusznie wykonują polecenie i ładnie śpiewasz! Tak to ma działać.

Aby było to możliwe, musisz mieć władzę nad swoim ciałem! Jeśli chcesz być nieprzeciętnym wokalistą, Twoje mięśnie muszą Cię słuchać.

Jak zrobić, żeby Cię słuchały?

Trzeba je wytrenować. Trening daje kontrolę. Jeśli Twoje mięśnie są mocne i rozciągnięte, to masz nad nimi całkowitą władzę. Nad słabymi mięśniami trudno zapanować i mają one tendencję do napinania się, niezależnie od Twojej woli. Czasem nawet nie wiesz, że są napięte! Myślisz, że już się rozluźniłeś, a one dalej są napięte, bo to jest ich „naturalny” stan, który wypracowałeś sobie przez lata.

ZAPAMIĘTAJ: MOCNE, ELASTYCZNE CIAŁO = MOCNY, ELASTYCZNY GŁOS

Niekontrolowane napięcia mięśniowe to najgorszy wróg każdego wokalisty! To one sprawiają, że ludzie fałszują. Chcesz z nimi walczyć wszystkimi dostępnymi środkami!

KONTROLA to wolność od napięć i władza nad głosem. Władza nad głosem, to tak naprawdę władza nad mięśniami! Bo śpiewanie to nic innego jak stan, w którym jedne mięśnie pracują, a inne pozostają „wyłączone”. Twoim zadaniem jest nauczyć swoje mięśnie posłuszeństwa. Jeśli chcesz być świetnym wokalistą, to wszystkie mięśnie,  zarówno cieniutkie wiązadła głosowe (struny głosowe), jak i mięśnie brzucha czy pleców, musisz mieć dobrze wytrenowane. Wtedy będziesz mógł je zmuszać do pracy i rozluźniać wedle uznania.

Dobra, teraz już wiesz jak wg mnie powinna wyglądać nauka śpiewu i jaki jest rdzeń mojego podejścia do pracy z głosem.

Już teraz możesz pobrać darmowe ćwiczenia głosu, z którymi nauka śpiewu będzie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy, że wpiszesz do formularza po prawej stronie swoje imię i adres e-mail, a następnie klikniesz przycisk z napisem „Pobierz kurs”.

Dobra, tyle na dzisiaj. Chyba nie muszę mówić, ile radochy sprawiają mi Twoje komentarze? No! :) Do zobaczenia!

Komentarze

 1. Chyba potrzebuje rady :/ pisze:

  Mam problem z wykorzystaniem swojej skali głosu. Jest to około 4 oktaw, wiem ze to nie jest bardzo duzo ale mam problem z wydobyciem wyższych dzwieków. Ostatnie 1,5 oktawy musze śpiewać falsetem i zawsze jest to cicho. Jak mogłabym podwyższyc swój rejestr piersiowy? Moge nawettego nie śpiewać na rejestrze piersiowym bylebym mogła zaśpiewać to tak samo głosno jak niższe dzwieki z rejestru piersiowego i to jakoś zgrabnie połączyć

 2. Gość pisze:

  Drogi Janku, czy wiesz może w takim razie co zrobić kiedy dynamika głosu słabnie,
  chrypka jest coraz częstsza i bardziej uciążliwa czasem już po jednej piosence.. ?
  Niektórzy twierdzą że obniżył mi się głos,hmm czyzby to była mutacja ?
  Śpiewam na weselach już 5 rok, zawsze dawałam z siebie wszystko i czułam zapas mocy
  a tymczasem zamiast tego czuje że się męczę..

 3. Mary pisze:

  Hej, czytam, że tak wszystkim pomagasz, więc i ja cię zapytam…
  Mam 15 lat. Ogólnie to raczej śpiewam dobrze, ale ostatnio pojawił śpiewam problem. Mam wysoki głos i gdy śpiewam wysokie dźwięki, to są zaśpiewane czysto, ale w pewnym momencie głos mi zanika i jest taka jakby przerwa i cisza. Kiedy dopiero odkaszlnę to dalej mogę śpiewać aż do następnej przerwy. Nwm co mam z tym zrobić. Od 4 lat śpiewam w chórze, mam próby 2 razy w tygodniu. Dyrygent nie zwraca na to uwagi, jednak ja się bardzo martwię. To na pewno nie wina przemęczenia głosu bo w wakacje nie śpiewam i też to mam… Pomóż coś trochę ok? może jakieś ćwiczenia czy coś??

 4. Mary pisze:

  Hej, czytam, że tak wszystkim pomagasz, więc i ja cię zapytam…
  Mam 15 lat. Ogólnie to raczej śpiewam dobrze, ale ostatnio pojawił śpiewam problem. Mam wysoki głos i gdy śpiewam wysokie dźwięki, to są zaśpiewane czysto, ale w pewnym momencie głos mi zanika i jest taka jakby przerwa i cisza. Kiedy dopiero odkaszlnę to dalej mogę śpiewać aż do następnej przerwy. Nwm co mam z tym zrobić. Od 4 lat śpiewam w chórze, mam próby 2 razy w tygodniu. Dyrygent nie zwraca na to uwagi, jednak ja się bardzo martwię. To na pewno nie wina przemęczenia głosu bo w wakacje nie śpiewam i też to mam… Pomóż coś trochę ok? może jakieś ćwiczenia czy coś?

 5. Bezradna koleżanka pisze:

  moja koleżanka ma duży problem. chodzi o to że ma taki aparat ślimakowy i ona kocha śpiewać ale bardzo mocno fałszyje. ona nie słyszy swego fałszu ale wszyscy jej powtarzają że fałszuje. pomocy! czy ona do końca życia bendzie fałszować?? dodam że ten aparat jej wszczepili jak miała 5 lat. i ona ma dość dobry głos

 6. Alek pisze:

  Witaj Janek :) gdy śpiewam od 1,5 roku zdarzyło mi się nawet czasem występować, ale moim problemem jest to że gdy próbuję śpiewać naprawdę głośno czy agresywnie czuję dyskomfort w gardle z czasem głos mi matowieje… czy to wina słabego podparcia czy co? Potrzebna mi rada :D

  • Janek Gransort pisze:

   Albo słabego podparcia, albo blokujesz brzuch albo napinasz szczękę… Może masz opory psychiczne przed śpiewaniem zbyt głośno i dlatego gardło się napina… Przyczyn może być wiele. Powrzeszcz sobie w poduszkę, jakbyś był na meczu albo kogoś wołał, kto jest daleko, szczęka luźno, nie blokuj brzucha. HEEEEEEEEJ!!!!! ŁOOOOOOOOŁ!!!!!! ;)

 7. Ala pisze:

  Ostatnio zaczęłam dość sporo ćwiczyć przez co straciłam głos i nie śpiewałam przez tydzień,jak długo muszę ćwiczyć żeby nadrobić straty?

  • Janek Gransort pisze:

   Hej, ćwicz tak, żeby nie nadwyrężać głosu. Jeśli coś boli lub jest niewygodne, to znaczy, że nie należy tego robić/trzeba spróbować zrobić to inaczej, tak żeby nie bolało. W ten sposób unikniesz wielu problemów. To tylko tydzień, trudno tu mówić o jakichś stratach. Zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, że całkowicie się wyleczyłaś. Pozdrawiam!

 8. pisze:

  Cześć!
  Mam pytanie – nurtuje mnie już od jakiegoś czasu – niedawno zaczęłam uczyć się śpiewać – jakiś miesiąc temu.
  Za kilka miesięcy mam termin wycięcia migdałków – zastanawiam się czy nie odpuścić sobie zabiegu – czy gdy myśli się poważnie o śpiewaniu lepiej jest mieć migdałki czy ich nie mieć…?

  proszę o pomoc. jetem gotowa odpuścić sobie zabieg jeśli będzie to miało negatywny wpływ na mój śpiew.

  • Janek Gransort pisze:

   Migdałki nie biorą bezpośrednio udziału w procesie wytwarzania dźwięku, więc teoretycznie wycięcie ich nie powinno mieć wpływu na głos. Ja miałem jako dziecko wycięty trzeci migdał i raczej nie miało to większego wpływu na mój śpiew.

   Jednak jestem przeciwnikiem wycinania migdałków, bo to nie migdałki są Twoim problemem. Twój organizm jest jedną, spójną całością i jak choruje, to choruje cały. Masz problem z odpornością, a migdałki to tylko symptom. Wycinając migdałki możesz pozbyć się jedynie migdałków, ale nie problemu, który zacznie się objawiać w inny sposób.

   Prawdopodobnie musisz zmienić sposób w jaki się odżywiasz, zmniejsz ilość węglowodanów, możliwe że masz nietolerancję pokarmową, np na produkty mleczne lub zboża. Czasem wystarczy je odstawić (jeść tylko raz w tyg.) i problem znika. Możliwe, ze masz niedokwaszony żołądek. Możliwe, że nie masz w organizmie jakichś witamin/minerałów lub masz jakieś toksyny, których należałoby się pozbyć. Możliwe, że nie masz jodu. Przyczyn może być wiele, ale warto zgłębić temat, bo tu chodzi o Twoje zdrowie.

   Poczytaj o medycynie holistycznej/alternatywnej/komplementarnej
   Polecam książki: Ewa Bednarczyk-Witoszek – Dieta Dobrych Produktów czy Jerzy Zięba – Ukryte terapie (jest sporo wykładów na youtube)

   Ale co ostatecznie zrobisz, to Twoja decyzja. Pozdrawiam!

  • Tomek pisze:

   Cześć Janek ! Na pewnym forum wokalnym mówią, że mam nie potrzebnie spięte mięśnie (nie te co trzeba) i mówią, że trzeba wsadzić dźwięk do innej dziurki tak jakby i, że mam za mało otwarte gardło. Pojęcia nie mam jak sobie z tym poradzić. Mógłbyś coś poradzić ? Pozdrawiam.

 9. Wolha pisze:

  takie małe pytanko: kiedy śpiewam różne piosenki, czasami potrzebuję zaśpiewać coś bardzo mocno, tak „z kopem”. wtedy (szczególnie przy wyższych dźwiękach) czuję taki napór na skronie, a dźwięk jest duszony i tłamszony. Co robię źle? Co i jak powinnam poprawić?

  • Janek Gransort pisze:

   Możliwe, że napinasz gardło, dlatego więcej powietrza idzie do zatok, a dźwięk jest zduszony. Odpowiedzią jest nauka stosowania podparcia oddechowego, co zwykle odblokowuje gardło.

 10. pisze:

  Mam problem. Kiedyś śpiewałam bardzo dobrze, mimo, że mój głos nie był perfekcyjnie wyćwiczony. Teraz stał się o wiele, wiele niższy, pomimo, że jestem kobietą. Nie daję rady śpiewać górnych dźwięków. Znośnie wychodzi tylko, kiedy mam bardzo dobry humor, ale i tak nie brzmi to tak, jakbym tego chciała. To tak jakby w pewnym momencie kończył mi się głos i żaden dźwięk już nie wychodzi lub słychać okropny skrzek. Mam 13 lat. Co robić?

  • Janek Gransort pisze:

   Hej, najlepsze co możesz zrobić to zaakceptować głos jaki masz i zacząć nad nim pracować. Ćwicz regularnie, to skala będzie się poszerzyć. To normalne, że głos się kończy, ale m. in. po to ćwiczymy, żeby kończył się jak najwyżej. Ćwiczenia i porady znajdziesz na stronie. Pozdrawiam!

 11. Magda pisze:

  U mnie największym problemem jest to, że nie potrafię słuchać własnego głosu. Jest dla mnie tak okropny, że zaraz się „ściszam” . Lubię śpiewać, ale robię to przy jak najgłośniejszej muzyce, by nie słyszeć siebie. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Jest coraz gorzej, kiedyś występowałam publicznie, a teraz jest to niemożliwe. Czy to ma jakieś podłoże psychiczne?

  • Emilka pisze:

   Moim zdaniem po prostu musisz się przyzwyczaić do swojego głosu. Żeby śpiewać musisz go zaakceptować. Pamiętaj, że inni ludzie słyszą Twój głos inaczej – słyszą go z „zewnątrz” :) .

 12. Magdaa pisze:

  Ja mam problem z „uwolnieniem głosu” dość długo nie śpiewałam czy to ma związek z zaniedbaniem czy z mięśniami? jak się tego pozbyć??? A drugie pytanie brzmi czy ma się wpływ na barwę głosu zrobił się strasznie wysoki donośny był zawsze ale teraz jest cienki :) czekam na odpowiedz mam w końcu 22 lata a głos jak kameleon mi się zmienił…

 13. Natina pisze:

  Dzieki za rady są przydatne i na pewno skorzystam akurat się zapisuje na zajęcia grupowe ze śpiewu więc…..

 14. ... pisze:

  Witam.Chciałabym zaśpiewać ładnie i nie fałszując piosenkę ,,problem” Ariany Grande i jak czasem oglądam jak ona to śpiewa to ja nie wierzę.Przeważnie na początku tej piosenki,dobrze śpiewam ale mam taką jakby chrypę (zawsze kiedy to śpiewam ) I nie wiem z czego to wynika proszę o pomoc!

 15. Szatan pisze:

  10 lat trenowałem death metalowe growle, postanowiłem jednak nauczyć się czysto śpiewać(no bo ile można grać to samo).
  Bez problemu przyszło mi opanowanie basowego, zmanierowanego na operowy, wokalu, który nawet brzmi przyjemnie gdy słucham swoich nagrań. Kiedy jednak wchodzę na wyższe rejestry to barwa mojego głosu staje się tak odrażająca, że nie jestem w stanie tego słuchać. Dodam, że chodziłem w podstawówce przez rok do szkoły muzycznej, później grałem wiele lat na basie, gitarze i keyboardzie więc doszyć szybko weszło mi w krew trafianie w dźwięki, ale ta barwa to koszmar, da się coś z tym zrobić?

 16. Isala pisze:

  Mimo iż śpiewam pięknie, to tylko gdy jestem sama, ale gdy tylko mam przed kimś(np. przed swoją klasą) to zaczynam śpiewać cicho i lekko fałszuję. Co mam z tym zrobić? :(

 17. JamSam pisze:

  Witaj. kiedy miałem 13 lat, to śpiewałem tak, że mi wszyscy gratulowali. teraz kiedy mam 15, to strasznie buczę. Pewnie to z powodu mutacji głosu. Jak mogę z powrotem zacząć ładnie śpiewać, by nie buczeć, ale mieć ładny czysty głos?

  • IOMO pisze:

   Mam tak samo. Myślę, że to sprawa trwającej jeszcze mutacji i tego, że po niej(lub w trakcie niej) trzeba od nowa nauczyć się kontrolować swój głos.

   • Domi pisze:

    tak, to prawa trzeba dużo śpiewać i w pewnym sensie od nowa się w wszystkiego uczyć, trening czyni mistrza ^^

 18. Lui :) pisze:

  Bardzo ciekawa strona. Mój problem polega na tym iż zawsze w klasie najładniej śpiewałam. Teraz nagle moja sąsiadka „ni z tąd ni z owąt” zaczęła śpiewać w szkole muzycznej. Jest mi bardzo przykro bo wszyscy jej ciągle gratulują i wgl jest mi przez to bardzo przykro. Wiem może to i głupie ale na prawdę czuję się z tej sytuacji źle. Nie chcę jednak chodzić do żadnej szkoły muzycznej i mieć jakiegoś nauczyciela śpiewu. Czy może mi ktoś poradzić jakąś stronę czy coś na czym mogłabym podszkolić swój głos? Proszę o poradę!

  • Michał pisze:

   Witam, odpowiadając na Twoje pytanie (przepraszam że tak późno)- właśnie jesteś na tej stronie. Pobierz TCRW i ćwicz regularnie. Na mój głos niby nikt nigdy nie narzekał, ale ja wiedziałem, że nie jest najlepiej. Co więcej, niedawno przeszedłem mutację głosu i już zupełnie się posypałem. Na szczęście kolega polecił mi tę stronę i po tygodniu całkiem nieźle śpiewam :-)

 19. Aneta pisze:

  cześć :) Często postaje takiej „pojedynczej chrypki” na górnych dźwiękach. Czy to jest z powodu nie rozśpiewania się, czy to właśnie chodzi o to, że jeszcze nie mam kontroli?

  • Veera pisze:

   Tez tak mam. To brak odpowiedniego zwarcia strun glosowch. Byc moze po chorobie nadal z zatok splywa ci flegma pomimo ze choroba byla kiedys, to i tak to mozliwe, a wtedy ciezko zewrzec struny i pojawia sie chrykpa

 20. OliFcia pisze:

  Chciałam się zapytać, czy trzeba chodzić na lekcje śpiewu, żeby mieć dobry głos, czy mogę nauczyć się tyle samo sama, bez żadnego nauczyciela?

  • pisze:

   Ja sama pięknie śpiewak i w przedszkolu robił am postępy, teraz mam 12 lat uczeń się śpiewać za każdym razem ponieważ kiedy leci piosenka w radiu a ja ją znam to ją śpiewak i mama mówi żebym poszła do mam talent, niczego mi nie brakuje.Chórze na chór szkolny lecz kiedy decyduje się na konkurs mam tremę i rezygnuje. Decyzja zależy od ciebie.

 21. Pysiak pisze:

  Witam. Dowiedziałam się, że mam śpiewać dość ciężką piosenkę. Nigdy nie śpiewałam i przypadkiem mnie usłyszano. Już jest powiedziane odgórnie, że ja śpiewam i koniec. Jednak wątpię w to, że dam radę. Jak wytrenować swój głos?

  • pisze:

   *Rozgrzewka ( przed występem ) *
   Usiądź i powiedz ”O” przeciągając jak najdłużej powtórz tę czynność 3 razy. Następnie znów przeciągnij literki ” U H K ”. Pamiętaj by powtórzyć to 3 razy. Teraz powiedz ” La La La La ” od głosu najcieńszego do najgrubszego a potem odwrotnie. Teraz twój głos jest już wyćwiczony.

   *Zaśpiewaj piosenkę *
   Najpierw w cienkim głosie potem normalnym i na koniec grubszym. I zobacz który głos nadaje się do tej piosenki jeśli np. normalny zaśpiewaj to jak najpiękniej umiesz. Starając się wyraźnie wypowiadać wyrazy. Musisz mieć też wyczucie rytmu jeżeli np. na początku piosenka jest smutna śpiewaj ciszej a kiedy się rozkręci śpiewaj głośniej. 

   *Gra na instrumencie do piosenki + czy – ? *
   Zdecydowanie +. Ja tak mam i śpiewa się mi lepiej niż np. z magnetofonu. Przynajmniej ja tak mam. Bo dokładnie wiesz gdzie podkreślić głos i gdzie go nie wyróżniać. Masz taką możliwość? Zapisz się np. na gitarę będziesz śpiewać jak gwiazda i tak się poczujesz! To poważna decyzja. ponieważ następnego dnia gitara może ci się znudzić. 

   *Przygotowania *
   Staraj się śpiewać jak najczęściej dzięki temu twój głos się wyćwiczy i będzie czysty i piękny. Nie śpiewaj na występie np. kiedy masz chrypkę. Bo twój głos wyda się gruby i nie czysty. 

   *Dobrze Trzymaj Mikrofon *
   Nie trzymaj go prosto pod brodą! Wtedy nic nie będzie słychać a twój głos wyda się bardzo cienki.
   Trzymaj go prosto przed buzią. Pamiętaj: Mocno trzymaj mikrofon i nie wymachuj nim po scenie bo będzie słychać głos poza z sceny.

   *Castingi Przesłuchania itp. *
   Dobrze by było gdybyś poszła na jakiś Casting lub Przesłuchanie. Sprawdzisz swój głos, i ta osoba która cię przesłucha da ci parę cennych rad. Nie załamuj się kiedy się nie udało bo np. nie przeszłaś. To znaczy że musisz jeszcze poćwiczyć potem na pewno ci się uda.

   Dziękuję, nie korzystałam z wyszukiwarek itp. Jeśli coś ci nie pasuje napisz na pewno zmienię.

  • Jmz pisze:

   a po co takie g***a śpiewać
   zwłaszcza Kwiatka który jest nikim :o

   piosenki które PORZĄDNIE wstrząsnęły sceną śpiewaj jak We Are, Worldwide, Paralyzed, Story Of My Life czy Midnight Memories… Tak nisko jak kwiat czy Bieber to kazdy potrafi a tak wysoko BTR czy 1D to jest umiejetnosc :)

   • Zuzaa pisze:

    Żałosna/y jesteś serio. Są gusta i guściki, a o gustach się nie rozmawia. To, że Ty Dawida i Justina nie lubisz nie znaczy, że masz ich negatywnie oceniać. Ja np nie lubie 1D, a czy coś mówie? Nie. Może jej akurat podobają sie te piosenki i nie powinnaś/powinieneś się wypowiadać :)

    • Kasiula pisze:

     Nie rozumiem z jakiego powodu nie może oceniać negatywnie, wyjaśnisz? skoro jej się nie podoba, ma prawo to powiedzieć, to wylko wyrażanie opinii.
     Nie lubię ani bibera ani 1D, elo!

  • Zuzaa pisze:

   Najpierw najlepiej np w piosence Justina ucz się samego czytania, bo tam jest rap :) Jakos pójdzie, zaś w piosenkach Dawida po prostu duuużo ćwicz :) Śpiewaj cały czas je i też będzie dobrze :)

   • cuks pisze:

    Może jak ty się wyluzujesz to zdołasz się nauczyć ortografii? Jeśli luz zdziała takie cudy, to nie ma przebacz, każdy nauczy się śpiewać! ‚xddd’ :D

  • pisze:

   Uważam , zę to fajne piosenki . Kuba spróbuj przed nimi rozgrzać dobrze gardło ( Justin też tak robi ) Potem możesz zacząć spiewać , ale nie śpiewaj aż ci głos się załamie tylko poprostu zmień tonację

 22. mania pisze:

  ja będę śpiewała piosenkę pt . ,, wested ” jak się to wymawia bo to po angielsku cały test ! bardzo proszę o odp. ;****

  • miśka pisze:

   Pap pa, pa pa rap pa pa,

   Pa ra ra rap pa pa, pa ra rap pa paaaa / 2x

   Mi end maj szu rand as | ol arałnd de tałn
   And boom, boom, boom
   Nasti hałs krambled dałn
   Get onto de densflor
   Wajb łos getin sik
   And boob, boom, boom
   Pampin bas łif ewri kik

   Oł, łejsted
   Oł, ajm filin łejsted
   Kajnda lejm end hejzed
   Łat dyd aj du last najt
   Łejsted
   Somłan beter szejk mi
   Fil de blak san, rejz me
   Oł oł, last najt

   Ol aj rimember is:
   Pap pa, pa pa rap pa pa,
   Pa ra ra rap pa pa, pa ra rap pa paaaa / 2x

   Dżon is getin blury
   Dżust arałnd de tus
   Boom, boom, boom
   Fil maj hed get into blus
   Last fing aj rimember
   bangin on dis dor
   Boom, boom, boom
   Hew aj don lajk dis bifor ?

   Oł łejsted
   Oł, ajm filing łejsted
   Kajnda lejm end hajzed
   Łat did aj du last najt
   Łejsted
   Somłan beter szejk mi
   Fil de blak sun, rejz me
   Oł oł, last najt

   Ol aj rimember is:
   Pap pa, pa pa rap pa pa,
   Pa ra ra rap pa pa, pa ra rap pa paaaa / 2x

   Łat did aj du ?
   Nał aj spik łif a stur
   Łat did aj du ?
   Nał its ol in de blur
   Łat did aj du ?
   Aj kant rimember a fing
   Dont hew a klu
   Ajm in nid of sam anderstanding

   Pap pa, pa pa rap pa pa,
   Pa ra ra rap pa pa, pa ra rap pa paaaa / 2x Powinno być dobrze bo mi to „przytłumaczał” pan. :) myśle, ze pomogłam. I powodzenia bo też będe to śpiewać. :)

 23. lodzia śpiew pisze:

  jak ja mam śpiewać bo moja 1 koleżanka mówi mi aby że ładnie śpiewam chociażm jeżdże na konkursy ale chce wszystkim udowodnić że mam naprawde ładny głos i8 chce te kursy czy one som darmowe i jak mam ich przekonać że mam ładny głos

 24. Piotrek pisze:

  mam takie trochę dziwne pytanie a raczej problem więc mianowicie chodzi o to że gdy trochę pośpiewam to później mam tak jak by osłabiony głos czy to jest normalne np. zmęczenie strun głosowych po śpiewaniu

  • Jamez pisze:

   niekoniecznie do lekarza :)

   po prostu żeby wyciągać wyżej trzeba śpiewać głośniej

   to dół ci wychodzi słabiej… musisz trenowac XD

   • Jamez pisze:

    pe es… mam podobnie

    dół mam cichy i słaby… musze sie przyzwyczaic do wyzszej glosnosci i moze zaczas spiewac curbingiem by nie uszkodzic strun

 25. Pitrek pisze:

  mam takie trochę dziwne pytanie a raczej problem więc mianowicie chodzi o to że gdy trochę pośpiewam to później mam tak jak by osłabiony głos czy to jest normalne np. zmęczenie strun głosowych po śpiewaniu bardzo liczę na pańską pomoc

 26. Julia pisze:

  Witam serdecznie,mam do ciebie pytanie a mianowicie-gdy śpiewam falsetem moja skala głosu wynosi od e do g3,lecz gdy śpiewam pełnym głosem moja skala wynosi od e do g1a potem jade już falsetem.Więc jaka naprawde jest moja skala głosu i czy moge temu jakoś zaradzić żeby te struny prawidłowo się domykały na tych wysokich dźwiękach.Licze na szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Doder pisze:

   Zależy:) Jeżeli chodzi Ci o całą skale jaką ma Twój Głos to wtedy skala obejmuje rejestr podstawowy, falset i rejestr gwizdkowy :)

   • Jamez pisze:

    jak chcesz spiewac wyzej MUSISZ PODNIESC KRTAN

    polecam uzupelniac swoja wiedzę książką complete vocal technique

 27. pisze:

  Kompletnie nie umiem spiewac, ale matka kumpla slyszala moj spiew, mowila ze mam ladny glos i jakbym troche pocwiczyl byl by jeszcze lepszy :3 Co nie zmienia faktu ze sie z nia nie zgadzam. Pozdrawiam WE

 28. Venus pisze:

  Mam 18 lat i kiedy śpiewam znajomi mówią, że wyję jak pies, a w dodatku mówią też, że mam lekko kobiecy głos.Bardzo chciałbym ładnie i czysto śpiewać i wiem, że te ćwiczenia mi pomogą tylko czy ten okropny dziewczęcy głos zniknie ?

  • Jamez pisze:

   mam tak samo :)

   ale popatrz… Niall Horan taki ma też
   tak ten z One Direction
   i Louis może nie tyle dzieciecy co po prostu cieńszy :P

   i podbili świat :)

 29. Bartłomiej pisze:

  Mój głos strasznie wibruje kiedy chcę wydobyć z siebie głośniejszy dźwięk niż szept. Wie pan może dlaczego tak się dzieje ?

 30. piotrek pisze:

  Mam 15 lat I chyba przechodze okres mutacji czy moge w tym okresie spiewac (robic cwiczenia?Sa jakies cwiczenia na rozpoznanie czy mutacja jeszcze trwa (mam jabklo adama od mniej wiecej pol roku?

  • Veera pisze:

   Lezysz i masz ugiete obie nogi w kolanach(lekko). Unosisz jedna i trzymasz reke na brzuchu i sprawdzasz czy miesbie sie napinaja. Maja byc lekko napiete ale brzuch nke ma sie unosic. Nastepnie z druga noga a pozniej obie

 31. Mariusz pisze:

  a co jeśli już panuje nad głosem (długo nad tym pracowałem) śpiewając różne piosenki pracując nad dykcją a mój kolega wciąż twierdzi że , WYJE mimo że panuje nad każdym dzwiękiem który wychodzi z mojego gardła?

 32. izka pisze:

  a ja umiem śpiewać ale nie lubię tego robić …wy chcecie umieć śpiewać a ja nie chcę umieć bo wszyscy chcą zebym śpiewała ja nie chce odmawiać a śpiewać nie nawidzę oczywiście przed wielką publicznością bo tak wśród znajomych czy dla siebie to okey;;;

   • Veera pisze:

    Dolne miesnie brzucha powinny byc napiete. Ale brzuch nie powinien byc wciagniety. Wrecz przeciwnie gdy nabieramy powietrza nalezy napiac miesnie dolne brzucha tak aby pozostaly w miejscu i nie schowaly sie

  • pisze:

   Hej, pobierz darmowy kurs (TCRW) z tej strony i zacznij z nim ćwiczyć. Na kurs składają się ćwiczenia w audio oraz instrukcje/wskazówki w PDF. Regularny trening sprawi, że zaczniesz lepiej śpiewać. Pozdrawiam!

 33. Filipagos pisze:

  Witam chciałbym się nauczyć śpiewać ale raczej nie dam rady mam beznadziejny głos kiedyś próbowałem się nauczyc niestety raczej się nie uda :(

 34. Asia pisze:

  wyskoczyło mi jako pierwszy wynik w Google i baaardzo mi się podoba :) nie posiadam naturalnego talentu w śpiewaniu, ale zawsze uwielbiałam to robić i nie byłam pewna, czy rzeczywiście trzeba się z tym urodzić, czy może da się to w jakimś stopniu wypracować. Ten artykuł zdecydowanie zachęcił mnie do pracy nad głosem :) bardzo dowcipnie, konkretnie i dobrze napisany. Dziękuję za niego :)

 35. Celka pisze:

  A jak ktoś ma chrypę i jak śpiewa to tą chrypę tylko słychać?. Ja tak mam i chociaż niektóre piosenki śpiewam znakomicie to przy niektórych to mi ta chrypa wychodzi i to wedle mnie brzmi okropnie. Co robić???

 36. Aleksandraa pisze:

  Cieszę się, że trafiłam właśnie na twój artykuł. Mam zamiar spróbować ‚popracować’ nad swoimi mięśniami. Bo ja chyba ciągle jestem spęta xD Dziękuję za rady. Na pewno będę próbować i dążyć do czystego głosu. :D

 37. Agata pisze:

  To jest racja! Jeszcze nie tak dawno wyłam jak kot, bo poslugiwałam się tylko głosem, w sensie samym dźwiękiem jaki wydobywam (no wiecie o co chodzi) a jakoś z czasem ćwiczyłam przy tym przeponę, napinać jeszcze bardziej w niektórych momentach, jak i miesnie pleców i rownież twarzy! Im bardziej marszcze twarz, robie wiekszy ‚grymas’ (i inne takie) i jeszcze inne części ciała to niesamowicie nauczylam sie szybko drzeć jak Chylińska, na prawde! Co prawda nie bede śpiewać wysoko, bo moj glos jest przystosowany do niskich tonow i czasem brzmię jak facet :D hah.

 38. Patryszia pisze:

  Cześć genialne porady , dobrze śpiewam ale mam trudności z wyciąganiem :(
  masz może jakiś pomysł ?

 39. Aleksandra13 pisze:

  Dzień dobry
  Mam na imię Ola,kocham śpiewać……ale czasem mam takie momenty, że nie umiem. Niedawno upokorzylam się w szkole, chcialabym nauczyć się śpiewać, tak profesjonalnie, ale po tej wpadce w szkole boje się nawet w domu wydobyć dźwięk……….na pomoc mojej pani od muzyki nie mam co liczyć………mam cichy, ochryply glos, a o wysokich dźwiękach nie mam co marzyć……………potrzebuję pomocy :(

 40. kamil kelowkii pisze:

  Mam na imię Kamil i mam 15 lat i przechodzę mutacje ale śpiewanie mnie interesowało od najmłodszych lat. Śpiewam lub próbuje śpiewać czemu tak napisałem  Ja codziennie ćwiczę swój głos i próbuje codziennie śpiewać trudniejsze piosenki. Ale moim problemem jest : gdy śpiewam wysokie dźwięki to zaczynam fałszować czy to jest normalne podczas mutacji.. Zaraz pobiorę sobie ten kurs morze mi pomorze . Ale mam jeszcze jedno pytanie chyba najważniejsze wokalisty. Jak wygrać ze swoim strachem to śpiewania publicznie . Gdy zaczynam publicznie śpiewać mój głos staje się inny i od razu fałszuje. Ja mam wielki talent muzyczny w szkole nauczyciel mnie bardzo chwali raz poszedłem na konkurs i się upokożyłem bo zacząłem fałszować a winna była tego chyba stres :( Piska o pomoc 

 41. Aneta Brzuszczak pisze:

  z tego co wiem to mam słuch muzyczny i trafiam w dźwięki ale nie wyciągam tak jak bym chciała niektórych kawałków. po za tym chciałabym aby mój głos był ”mocniejszy” 
  mam nadzieje że uda mi się to osiągnąć ^^

 42. Justyna Depka-Prądzyńska pisze:

  Fajnie, że ktoś zajął się taką rzeczą jak nauka śpiewu…i to w sposób profesjonalny. Bardzo miło czyta się Twoje maile i artykuły. Zawierają przydatne wskazówki nawet dla osób, które już trochę potrafią śpiewać. Gratuluję pomysłu i wiedzy o tym wszystkim o czym piszesz! Pozdrawiam :) 

 43. andarien pisze:

  Witam : ) Jest pewnie wiele elementów w śpiewie, których musze się nauczyć, żeby śpiewać dobrze. Niestety jest jedna rzecz, która mi nie wychodzi, nie bardzo wiem nawet jak fachowo nazwać ten „zabieg” w śpiewie. Bardzo liczę na wskazówki, w jaki sposób nauczyć się tak własnie śpiewać. O co chodzi? Może pokażę na przykładzie. Ostatnio, a właściwie wczoraj widziałam wideo z występu ewy farny. Poniżej link
  http://www.youtube.com/watch?v=qmSgKWVEkSA jest tam moment, w którym emocje sięgają zenitu a ona „wydziera się” dokładnie w 2:33. Beyonce tez bardzo często śpiewa w ten sposób. Czy ktoś może powiedziec mi coś wiecej na ten temat?
  Pozdrawiam andarien : )

 44. Łukasz Kułakowski pisze:

  uwaga na śpiewanie z oryginałem czasem wydaje się człowiekowi że śpiewa tak jak oryginał ale to mija się z prawdą, bądźcie trochę samokrytyczni i obiektywni, nigdy nie wiadomo czy nie wykształcicie swoich umiejętności na tyle by kiedyś nie zaśpiewać poprawnie aktualnie nieosiągalnego utworu, dlatego nie wątpcie w to że się może udać, z pewnością pod okiem weterana będzie Wam łatwiej, ale nie każdego nauczyciela należy słuchać, Pani Elżbiety Zapendowskiej trzeba słuchać w przypadku wokalu a Jacka Cygana w przypadku pisania tekstów – to mogę powiedzieć na 100% a może nawet na 300%. Unikajcie niedopracowanych melodii ponieważ Bozia tak stworzyła ten świat doskonałym że jeżeli melodia nie idzie poprawnie w dole to w górze idzie fatalnie. To jest trochę jak z wspinaniem się po schodach – macie schodek o określonej szerokości nie zmieścicie się w odpowiedniej częstotliwości dźwiękiem i połamana noga i już wyżej nie wejdziecie, ratują Was wtedy schody trochę wyżej i niżej ale trzeba dobrać odpowiednią kombinację dźwięku żeby stworzyć harmonię a to już sztuka

 45. Łukasz Kułakowski pisze:

  wysokie dźwięki należy ćwiczyć ze specjalistą ewentualnie przy instrumencie, pomoże Wam odpowiednio złapany oddech i kontrola melodii i barwy

 46. Łukasz Kułakowski pisze:

  a i kawy parzonej, pestek, chipsów, paluszków też unikajcie
  tu macie dalsze info tekst jest przytoczony

  i rozszerzony o 4 ćwiczenia ode mnie to po to żebyście mieli wszystko w jednym miejscu, jakieś „senk you” zawsze mile widziane, bo się trochę napracowaliśmy żeby to móc teraz Wam przekazać z kolegą, prawda Johnny? co

  „Przepona !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Przepona to mięsień, położony mniej więcej pod mostkiem na wysokości między mostkiem a brzuchem.
  Różnica wizualna w śpiewaniu przeponą a płucami jest taka, że klatka piersiowa rozrasta się na boki
  przy wdechu jeśli chodzi o przeponę, natomiast w przypadku oddechu płuc klatka piersiowa rozrasta się w przód.
  Dzięki przeponie możemy „magazynować” sobie zapas powietrza.
  Na pewno nie jeden z Was zastanawiał się jak Ci wokaliści mogą tak długo trzymać czysty dźwięk?
  Właśnie dzięki przeponie. Jeśli zrobisz wdech płucami to przy wypuszczeniu będzie on schodził szybko
  i nie będziesz w stanie przytrzymać dźwięku. Natomiast jeśli zrobisz wdech przeponą.
  Możesz powoli wydychać powietrze trzymając dźwięk bez większego problemu.

  Struny głosowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  To nic innego jak dwie błony, które stykają się, bądź też oddalają wytwarzając za pomocą
  przepływu powietrza dźwięk.
  Należy wyjątkowo dbać o swoje struny głosowe tak samo jak gitarzysta dba o swoją gitarę,
  czy pianista o swój fortepian. Tak. To jest Twój instrument i w przeciwieństwie do gitary czy
  perkusji jeśli go zniszczysz to nie kupisz sobie nowego. Jeśli śpiewasz z gardłaTwoje struny
  gwałtownie uderzają o siebie. Efektem tego może być uszkodzenie tych strun
  a co za tym idzie wyeliminowanie Cię ze śpiewania na jakiś czas. Na strunach powstają „bąble”,
  które blokują prawidłowe ich funkcjonowanie. Co się okazuje szkodliwe dla strun jest również
  mówienie szeptem. Wtedy mięśnie wokół strun tak narastają, że blokują pracę strun i w rezultacie
  męczymy głos

  Dykcja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dykcją nazywamy poprawne wymawianie wyrazów. Nawet jeśli będziemy mieli wyćwiczony głos
  to bez dykcji daleko nie zajedziemy. Choć bywają wyjątki wśród znanych muzyków to lepiej mieć
  dykcję opanowaną. Jeśli nikt nas nie zrozumie to nasze śpiewanie zawsze będzie krytykowane
  i to całkiem słusznie. Pamiętacie jak łamaliście sobie język powtarzając „Stół z powyłamywanymi
  nogami” albo „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”? To typowe ćwiczenia dykcyjne.

  Artykulacja !  
  Artykulacja to nic innego jak sposób wydobycia i kształtowania się dźwięku. Istnieje ich całe
  mnóstwo takich jak staccato, legato, glissando itp… Tak samo jak na instrumencie możemy
  dźwięki śpiewać skracając je i oddzielać (staccato) lub też płynnie przechodzić między nimi (legato)…

  Usta ???????????????????????
  Usta wbrew pozorom są bardzo istotne jeśli chodzi o wydobywanie dźwięku. Jeśli nie będziemy
  otwierać ich dość szeroko dźwięki będą brzmiały fatalnie a i dykcja również pozostawi wiele
  do życzenia. Na szczęście są specjalne ćwiczenia, które pomogą nam i z tym problemem.

  Język ??????????????????? bzdura, język i całe gardło pracuje, w ogóle cała twarz
  Mimo, że przez nasze usta przechodzi cała masa śpiewanych słów to „mielenie” językiem wcale
  nie jest wskazane. Całą pracę jaką w dotychczasowym mówieniu wykonywał język teraz przy
  śpiewaniu większość przejmą usta. Język powinien pozostać w miarę w „spokojnej” pozycji.
  Na początku jest to dość trudne ale ćwicząc uda nam się dojść do pożądanego efektu.

  Śpiewanie przeponą jest umiejętnością w zasadzie elementarną jeśli chodzi o śpiewanie.
  Dzięki jej odpowiedniemu zastosowaniu powietrze będzie lepiej magazynowane i nasz dźwięk
  będzie mógł nie tylko dłużej brzmieć ale i jego barwa będzie bardziej pełna.
  Najpopularniejszym ćwiczeniem przepony z jakim pewnie i Wy się spotkaliście jest położenie
  się na plecach ze stosem książek na brzuchu. Jednak co jeśli jesteśmy w trasie, lub przed
  koncertem w garderobie i nie mamy pod ręką nic takiego? Przedstawiam kilka prostych ćwiczonek,
  które można wykonywać nawet siedząc przed monitorem w biurze lub relaksując się przed telewizorem.
  W artykule odnośnie podstaw wokalnych opisywałem przeponę i jej funkcje oraz położenie i
  czym różni się śpiewanie z przepony a czym z płuc. Faceci mają zadanie ułatwione jednak nie
  zmienia to faktu, że musimy i tak umieć się nią posługiwać w odpowiedni sposób tak aby nie
  zmęczyć się za szybko i żeby dźwięk w należyty sposób wydobywał się na zewnątrz.

  1.
  Siadamy wyprostowani tak, żeby kąt między siedzeniem a plecami wynosił 90 stopni.
  W skrócie – nie garbimy się! Musimy również pamiętać, że robimy wdech nosem a wydech ustami.
  Zatem zaczynamy. Bierzemy głęboki wdech tak aby nasza klatka piersiowa rozrastała się nie
  tylko do przodu ale również na boki. Teraz operując powietrzem w przeponie robimy delikatnie wydech,
  następnie wdech i znów wydech. Powtarzamy tą sekwencję 5 razy po czym wypuszczamy całe
  powietrze jakie mamy zgromadzone. Wykonujemy zarówno wdechy jak i wydechy spokojnie i bez pośpiechu.

  2.
  Drugie ćwiczenie jest podobne do pierwszego. Nabieramy powietrza tak, żeby nasza klatka
  piersiowa rozrastała się zarówno do przodu jak i na boki. Starajmy się brać oddech tak, żebyśmy
  mogli poczuć jak powietrze przepływa przez całe nasze ciało. Tak jakby dochodziło od koniuszków
  palców u nóg poprzez palce u nóg, aż do czubka głowy. Teraz robimy krótkie i szybkie wdechy i
  wydechy operując jedynie powietrzem zgromadzonym w przeponie. Robimy 5 takich szybkich i
  krótkich wdechów i wydechów po czym wypuszczamy całe nasze powietrze.

  3.
  Na koniec bierzemy powoli głęboki wdech nosem. Na chwilę przytrzymujemy powietrze po
  czym robimy powoli wydech ustami aż do pozbycia się całęgo zapasu. Wykonujemy to 5 razy.
  Czujecie rozluźnienie? ok”  ——————–  koniec cytatu

  A TO INFO ODE MNIE
  4. Kładziemy się na plecach prosto i kładziemy dosyć masywną księgę na brzuchu i unosimy przeponą
  i powtarzamy poprzednie ćwiczenia

  5. Nabieramy powietrza przeponą wydajemy jeden dźwięk jak najdłużej

  6. Nabieramy powietrza przeponą wydajemy jeden dźwięk jak najdłużej naciskając na brzuch aby pozbyć
  się całego powietrza (całego, potem stopniowo)

  JĘZYK – bzdura, język i całe gardło pracuje, w ogóle cała twarz się silnie rusza, łącznie z oczami, czołem, brwiami i nosem
  USTA – dużo w tym racji jest, natomiast nie zawsze tyczy się jazzowej impostacji

  DYNAMIKA – siła, natężenie, głośność, volume :-) piano/forte itp.

  mikrofon dynamiczny nie oznacza że jest głośniejszy he he, oznacza że jest w ruchu,

  a dynamikę Newtona to wszyscy znacie z podstawówki – to ten przyrząd znajdujący się przy starym rowerze:-)

 47. Łukasz Kułakowski pisze:

  Nie wzruszajcie ramionami podczas śpiewania, nie śpiewajcie na chorym gardle bo gardło zawsze uczestniczy w śpiewaniu nawet w delikatnym odnoście sposób ustawiania buzi do rodzaju muzyki, nie schodźcie z dobrze obranej melodii, róbcie odpowiednio zmiany szczególnie w operze, ćwiczcie powracanie do melodii w różnych momentach piosenki, nie śpiewajcie błędów z disco polo, nie drzyjcie gęby na pałę (zapalenie krtani itp.) i najważniejsze tu chyba każdy mnie poprze NIE SZPANUJCIE PUBLICZNIE DOPÓKI WAM I PRAWDZIWYM MUZYKOM NIE BĘDZIE SIĘ PODOBAŁO, NIE ŚPIEWAJCIE NIESPRAWDZONYCH PIOSENEK A WSZYSCY BĘDĄ SZCZĘŚLIWI, JA W SZCZEGÓLNOŚCI, a może nawet będę z kogoś dumny, śpiewam zawodowo wiele wiele lat i dalej się uczę i radzę najpierw się uczyć potem śpiewać, oszczędzi Wam to wielu łez, trzeba próbować, naprawdę                                                                                
  aha i unikajcie dymu, alkoholu, zimna, napojów gazowanych, lodów, ostrych tłustych dań i nie przeziębcie zatok, migdałów ani węzłów chłonnych (czapka/szalik)                                                                                                   A.M.I.

 48. pisze:

  A ja mam problem bo ja wgl. nie wiem jak operowac swoim głosem i jak miec władze nad nim, mam bardzo wysoki głos a newt BARDZO BARDZO gdy sie lekko podenerwuje i chce krzyknąc to moi znajomi już zasłaniaja uszy, zdaje mi sie ze krzyczeć to krzyczę przez przepone ale jak z nia zaśpiewać, gdy spiewam to nawet nie wiem czy śpiewam przez przepone czy przez gardło, i właśnie nie wiem jak to odróżnić.;(

 49. Anna pisze:

   nie wiem co ze sobą zrobić.. wydaję mi się że przeponę mam dobrze wyćwiczoną bo gram na instrumencie dętym i dodatkowo jestem w miarę dobrze rozciągnieta.
  ale moja barwa głosu.. woła o pomste do nieba+ nieumiejętność wyciągania wysokich dźwięków. jak temu wszystkiemu zaradzic…

 50. Marcin pisze:

  A ma pytanie odnosnie tego .. Kiedyś śpiewałem tak wysokie dźwięki że niejedna dziewczyna mi zazdrościła po mutacji ledwie spiewam do re mi fa … Co zrobić by wyżej śpiewac bo jak próbuję to skrzeczę i fałszuje a wcześniej tak nie było T^T

 51. Pam pisze:

  Hahaha jakie bystrzaki na początku, wszyscy podają swój email a jak byk pisze by wpisać go w formularzu po prawej stronie na górze.. :D

 52. Marta pisze:

   Dobrze, ze wpadałam na tą strone, odswiezyłam sobie wiadomosci na ten temat i znów chyba jestem w stanie uwerzyc, ze moze warto jednak próbowac isc dalej w stronę swoich ukrytych pasji, ktore gdzies sie w srodku tłumią, poniewaz przybijaja je rózne czynniki demotywujące….ech.. Chyba czas rozpocząc wiarę w siebie !
  Pozdrawiam! Mam nadziję, ze mi cos pomoze to co dostanę. dziękuję juz! :-)

  • Karolcia pisze:

   Dlaczego muszą mieć umięśnione ciało???? To jest bzdura!!!! Przecież wystarczy spojrzeć na Maryle Rodowicz lub na Big Stars nie widać u nich żadnego wysportowanego ciała a jak śpiewają to ma się ciary. Tu chodzi o trenowanie, trenowanie i jeszcze raz trenowanie i nie musisz mieć figury modelki/a 

   • pisze:

    Nie mylcie sprawnych i dobrze skoordynowanych mięśni ze świetną figurą i „plażową” muskulaturą. Mięśnie mogą być wytrenowane i sprawne również pod warstwą tłuszczyku.

 53. TheDamianBorowiec pisze:

  dzięki ja chce śpiewać czasem komponuje piosenki ale teraz może zapanuje jak używać swojego głosu żeby nie fałszować wielkie dzięki

 54. grzesiek pisze:

  So mam to samo mysle ze to od nieprawidłowego oddechu i od braku cwiczen jak  nie cwiczysz głos staje sie słabszy wkoncu to są mięśnie

 55. Marlena-94 pisze:

  Ja również bardzo Dziękuje :) Artykuł jest bardzo ciekawy i dowiedziałam sie sporo rzeczy z niego :)

 56. Czarek pisze:

  Mam tylko małą dobrą radę, jeśli podpisujesz się pod wszystkim jako 
  Jan Gransort to wydaje mi się dobrym pomysłem przedstawienie swojej osoby i zdolności na serwisie typu YouTube do nabrania autentyczności, jak wszyscy wiemy jako naród jesteśmy specjalistami w udzielaniu rad(sami z nich nie korzystając). Mam nadzieję że zostanę dobrze odebrany
  Pozdrawiam

  • pisze:

   Każdy ma inaczej, bo każdy jest inny i startuje z innego poziomu. Oczekiwania też są różne. Niektórzy widzą poprawę po kilku dniach, inni po kilku tygodniach.

  • Karolicia pisze:

   Ja bym ci radziła każdą wolną chwile poświęcać na ćwiczenia. Nie jestem jakimś specjalistą od śpiewania ale mi się tak wydaje. 

 57. Dziuba87 pisze:

  moj mail to: …. ok nie moglem sie powstrzymac od zartu ;D. Wlasnie postanowilem przeczytac dokladnie kazda notke i cos z tym zrobic. Gram na akustyku troche, i jakos bez wokalu mi smutno…. sluch podobno jakis tam mam, niektorzy mowia nawet o predyspozycjach do wokalu (ta… :D) ale falszuje przy DOSLOWNIE kazdym dzwieku. Sie naprawi ;) Pzdr ;)

 58. pisze:

  Czytajcie dokładnie, przecież nigdzie nie jest napisane, żeby pisać w komentarzach, że chcecie kurs! PO PRAWEJ STRONIE NA GÓRZE jest formularz, który trzeba wypełnić swoim imieniem i adresem e-mail, aby się zarejestrować i pobrać darmowe ćwiczenia.

 59. Dejzula00100 pisze:

  Jest suuuper!!! Mam nadzieję, że uda mi się tylko wprowadzić wszystko w życie … :) Dopiero przed chwileczką to przeczytałam :D Uwielbiam śpiewać, tylko czasem fałszuję i tego najbardziej nie lubię. Niektórzy mówią mi że b. ładnie śpiewam a niektórzy, że ładnie tylko że czasem wda mi sie jakiś fałsz … Mam nadzieję, że mi pomożesz … o,-  Pobiorę zaraz ten kurs i mam nadzieję, że mi się uda w końcu … :D
  Pozdrawiam =)

 60. pisze:

  Aaaaa!! Czemu zostawiacie tu swoje adresy e-mail? Jak chcecie ćwiczenia i porady, to po prawej stronie (na górze) jest formularz, można wpisać swoje imię i adres e-mail. Wtedy dostaniecie wszystko na maila. Właśnie przygotowuję nową serię darmowych porad w postaci wideo, zapiszcie się na listę, to dostaniecie info jak się ukaże.

 61. Lizzie pisze:

  Hej! Ja też podaje mejla: alami9@wp.pl Uwielbiam śpiewać i śpiewam bardzo często! Ale dzisiaj mój tata [kłócąc się o zapisanie mnie do szkoły muzycznej – tzn, wykręcał się] powiedział mi że to nie dla mnie i nie mam do tego talentu. No i się trochę załamałam. Ale chcę mu pokazać że nie ma racji.Pozdrawiam!

 62. Sarita Z pisze:

  Hej! Czytam i czytam, i już miałam też podać meila, gdy zjechałam w dół. Zobaczyłam, jak wiele osób pragnie tego co ja. Tylko, że w niektórych wypowiedziach naprawdę czułam to zrezygnowanie, tą prośbę o pomoc w lepszym spełnianiu się jako wokalistka. Wiem, że inni potrzebują tego bardziej ode mnie. Ja poradzę sobie, mam inne pasje, w których jestem świetna. Są osoby, które tylko to umieją i to kochają. Mam nadzieje, że im się uda i będą mieć niepowtarzalny głos. Pozdrawiam wszystkich, którzy to czytają i życzę dalszej realizacji swoich marzeń, bo robicie coś pięknego, na co inni nie mają odwagi. Podziwiam Was :D

 63. pisze:

  Hej mam 14 lat kiedyś śpiewałam ładnie , ale teraz nawet siebie słuchac nie moge .Chce się nauczyć śpiewać , ponieważ to jest moja pasja i kocham to robić ogólnie kocham muzyke tańcze hip-hop  4 lata. A po tym jak głos mi się zmienił śpiewałam prawie 2 lata. Chce tak śpiewać aby być z siebie zadowolona! 
  Mój e-mail to fun1222@hotmail.com

 64. Lukiopek5 pisze:

  Hej chciałbym nauczyć się ładnie śpiewać, niestety mój głos jest troszke niski chociaż mogę wysoko śpiewać. Mój email lukiopek5@o2.pl. Z góry dziękuje i pozdrawiam

 65. Kasia pisze:

  Hej  bardzo chciałbym nauczyć się trochę podwyższyć swój głos ponieważ mój głos jest niski i trochę zachrypnięty a chciałabym po prostu nie fałszować gdy śpiewać bo kocham to, dlatego poproszę o nagrania i wskazówki.  keyt_17@interia.pl                                                                               

 66. Kasia pisze:

  Mój e-mail: horsia.10@o2:disqus .pl
  Nigdy nie chodziłam do szkoły muzycznej, ani nie uczyłam się śpiewać. Ludzie dookoła mnie powtarzają mi, że mam ładny, mocny głos. Ja uważam, że może nie fałszuję strasznie, ale głos mam przeciętny. Jednak uwielbiam muzykę i śpiew sprawia mi przyjemność. Chciałabym dowiedzieć się jak mam pracować i czy w ogóle możliwe jest wypracowanie głosu, abym mogła coś osiągnąć, i aby słuchanie mnie było przyjemnością.
  Wiem, ile pracy to wymaga, ale marzę o tym, aby ludzie kiedyś mogli usłyszeć mnie na koncercie i wiedzieć, ze nie śpiewam z playbacku, ponieważ muszę „czyścić” sobie głos za pomocą różnych sprzętów po nagraniu piosenki.                                                                          Kasia (13 lat)

 67. Natalkaziolkowska pisze:

   natalkaziolkowska@o2.pl   Mam ładny głos ale od kilku miesięcy czuje że jak śpiewam powietrze wylatuje mi z głosem to dziwnie brzmi tak jakbym mniej więcej przechodziła mutacje – śpiewam w kościele psalmy itp. Mam 13 lat . Bardzo chcę pięknie śpiewać . W tym roku śpiewałam Ave Maria . Umiem wydobyć z siebie wysokie dźwięki . Mam słuch każdy mi to mówi bardzo bym chciała żebyś mi pomógł wydobyć przez mój śpiew większe emocje . Emocji bylo jak zaśpiewałam na jasełkach , ale ja chce potężniej . Narazie nie chodzę do żadnej szkoły muzycznej wcześniej też nie chodziłam , jak mi nie pomożesz bede musiała tam sie zapisać ale ja nie wiem gdzie . :(

 68. Ewcia3521 pisze:

  Mam 12 lat i chciałabym umiec spiewac troche juz umiem ale chce nauczyc sie czegos wiecej to dla mnie bardzo wazne

 69. Magdalena pisze:

  Mam 13 lat i bardzo chciałabym śpiewać czysto. Czasami śpiewam pięknie, a innym razem fałszuję jakby słoń na mnie nadepną. Chciałabym poznać jakieś ćwiczenia na piękny głos.

 70. Potrzebna pomoc !! pisze:

  Mam pytanie. Chciałbym się dowiedzieć jak śpiewać ładnie przez mikrofon. Gdy śpiewam bez mikrofonu to śpiewam w miarę dobrze, ale gdy śpiewam do mikrofonu to mój głos jest inny. Potrafię wyciągnąć naprawdę wysokie dźwięki i nie wiem co zrobić żeby były takie jak śpiewam bez mikrofonu ! Proszę o pomoc !
  Mój e-mail: damianpiwowarski1@wp.pl z góry dzięki !!

 71. Kika289 pisze:

   „Czego najbardziej chciałbyś się dowiedzieć na temat śpiewu i pracy z głosem?”

  Cóż, jeżeli to tutaj się odpowiada, to powiem, co o tym wszystkim myślę. Od zawsze, od kiedy byłam mała, zawsze sobie coś śpiewałam. Może nigdy nie miałam doskonałego głosu, bo u mnie w rodzinie raczej wszyscy mają talent do malarstwa :) Ale zawsze lubiłam śpiewać. Zawsze brałam udział we wszystkich konkursach, w których było coś do zaśpiewania. Teraz jestem w II gim., nadal uwielbiam śpiewać, mimo tego, że wiem, że nie jestem w tym aż taka bardzo mocna. Zawsze uczestniczę śpiewając w tzw. „chórku” na akademiach. Robię to nie dlatego, żeby się pokazać, tylko dlatego, że śpiewanie daje mi radość. Niestety, już od dłuższego czasu nie śpiewam już nigdzie, po prostu zauważyłam, że mój głos nie jest taki, jaki bym chciała mieć. Nie oczekuję czegoś rewelacyjnego, śpiewam przeciętnie, może nawet trochę gorzej. Nie rozumiem, czy ze śpiewaniem jest jak z grą na gitarze – gry na gitarze możesz się w każdej chwili nauczyć i być w tym naprawdę dobry. To samo da się zrobić z głosem, nawet jeżeli nie masz wielkiego talentu? Jak sama zaczynałam grać na gitarze, mój nauczyciel gry, sprawdzał mnie, i okazało się, że mam bardzo dobry słuch, jeżeli chodzi o rytm i muzykę. Ale no cóż, jeżeli chodziło o śpiewanie to było gorzej. Sama sobie coś pod nosem często podśpiewuję, ale jak kiedyś na nagraniu dowiedziałam się, że nie śpiewam zbyt rewelacyjnie, staram się podśpiewywać sobie coś pod nosem z daleka od innych. Cóż, nie chodzi o to, że się np. stresuję, tylko już od razu sobie myślę, co inni mogą sądzić. Bo przecież, jak ktoś nie potrafi śpiewać, to niech nie śpiewa. :( Jest taki okres, gdzie wszystkie czynności zostają przykryte tzw. ‚wstydem’ i wstydzisz się śpiewać przed kimś. Ja jak śpiewam sobie sama, to jest dosyć nieźle, przed innymi już sobie myślę „co oni o mnie pomyślą?” i głos mi się załamuje. Można powiedzieć, że to leży w mojej psychice. Mimo wszystkiego, to leży tylko częściowo w mojej psychice. Chciałbym popracować z moim głosem, dowiedzieć się, co może się z mojej buzi wydobyć. Ale cóż, niektórzy się rodzą z talentem, niektórzy bez. Chcę się po prostu dowiedzieć, czy to, że niektórzy piosenkarze np. śpiewają bardzo dobrze, to jest efekt wrodzony, czy musieli nad tym ćwiczyć? Oczywiście, że muszą sobie zawsze ćwiczyć, ale jest też takie coś, co mają – to TALENT. I im się z talentem łatwiej śpiewa. Chcę się dowiedzieć, czy każdy może mieć dobry głos, a przede wszystkim, chciałabym być zadowolona z siebie samej, że potrafię śpiewać. Zawsze marzyłam, żeby ładnie śpiewać, ale jak się do tego zabrać, kiedy nie ma się talentu do śpiewu? W każdym bądź razie, od dzisiaj zaczynam ćwiczenia, i wszystko co na ten 1-wszy etap mi potrzebne, znalazłam na tej stronie. Mam nadzieję, że pomożesz mi spełnić marzenia, w końcu nie są one aż takie wielkie. Chcę się przekonać, że głęboko we mnie, być może, też tkwi choć odrobina talentu. Mój e-mail: kika289@op.pl . Byłabym wdzięczna za odpowiedź. :)

 72. Kika289 pisze:

   A gdzie się to pytanie zadaje? :)
  Chętnie bym na nie odpowiedziała, bo mam na ten temat naprawdę wiele do powiedzenia :D

 73. Mateuszgurgul2 pisze:

  Moim zdaniem mam beznadziejny głos do śpiewu, taki trochę chrypkowaty. A może to poprzez dojrzewanie? Mam 15 lat. Chciałbym być piosenkarzem, ale to chyba niemożliwe :(
  Moje gg: 2728362
  Mój e-mail : mateuszgurgul2@wp.pl

 74. Atsui pisze:

  Hej :3. Chciałąbym nauczyć się po prostu śpiewać ładnie i czysto ponieważ pan od muzyki powiedział żę jeśli wyćwiczę głos to będę miała naprawdę ładny głos. Mój email : naoko@poczta.onet.pl

 75. Clara pisze:

  Hej ;) Jestem Klara. Mam 15 lat. Często śpiewam przy koleżankach i mówią, że śpiewam ładnie i się powoli do tego przyzwyczajam :) Lubię śpiewać ale chciałabym się dowiedzieć, jak śpiewać czysto i jak pracować przeponą ? Mój e-mail : menel118@spoko.pl 

 76. 00numberone00 pisze:

  hejooo . chciałbym wiedzieć dlaczego tak jest że jak śpiewam , to nie które momenty są takie że .. po prostu są straszne , później w tej samej piosence , jest moment w którym śpiewam lepiej niż sam wokalista .. , dlaczego tak się dzieje , i jak bym mógłbym ćwiczyć żeby to wszystko wychodziła razem ładnie . ? dziękuję ,  z góry ^^ 

 77. ktosik pisze:

  Siemanko :D Bardzo chciałabym się dowiedziec czegoś więcej na temat śpiewu, czyli wszystkiego co pomorze mi w tym co chciałabym osiągną. Nie jestem wokolistką, nigdy nie spiewałam na scenie, czy przy publiczności :D nawet nie wiem czy dałabym rade, ale chciałabym się przekonac. Spiewam sobie w domu jak jestem sama, czasem lepiej czasem gorzej i nie wiem, czy robie to dobrze i czy mam do tego talent. Jeśli jesteś w stanie mi pomóc w jakikolwiek sposób była bym bardzo wdzieczna. Dziękuje!                   

    To moje gg : 40286913

 78. Kwintazmniejszona pisze:

  Witam! Jestem wokalistą od blisko 6 lat, na lekcje śpiewu uczęszczałem przez 3 miesiące, jestem laureatem wielu konkursów wokalnych, finalistą jednego telewizyjnego (organizowany przez ANTYRADIO i TVS – ROCKSTAR ) mimo to wiem, że jeszcze mnóstwo pracy przede mną. Często bywa tak, iż na próbach mojego zespołu wykonując jeden utwór zaśpiewam go 3 razy poprawnie po czym wyskakują takie fałsze, że się nie da słuchać… Jak rozwinąć wokal i jakie ćwiczenia pomogą wytrzymać mi 2 godz intensywny koncert bez niedociągnięć, czy istnieją ćwiczenia, które pomogą mi powiększyć moją skalę?

  jeżeli jesteś w stanie pomóc rozwiązać moje problemy proszę o kontakt pod 
  kwintazmniejszona@gmail.com

 79. Natt pisze:

  Cześć :) jestem Natalia mam 16. Bardzo lubię, wręcz KOCHAM śpiewać, nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez tego.. niestety sytuacja finansowa nie pozwala mi na bardziej profesjonalne nauki. Często chodzę na zajęcia wokalne w MDK. chciałabym się jak najwięcej dowiedzieć i nauczyć z tej strony. A mój e-mail to natt966@wp.pl 

 80. Kasiak K42 pisze:

  Witam. Mam na imię Kasia. Bardzo lubię śpiewać, ale niestety nie idzie mi to dobrze, szczególnie, gdy próbuję wyciągnąć wysokie dźwięki . Okropnie wtedy fałszuję. Proszę o pomoc . Z góry dziękuję :)  E-mail:

  kasiak.k42@onet.pl

 81. Magda17033 pisze:

  Witam. Jestem Magda. Od 6 lat gram na gitarze. Moja nauczycielka od gitary i przyjaciółki, które śpiewają już profesjonalnie mówią, że mam ładny głos tylko muszę poćwiczyć.  Była bym wdzięczna za rady i naukę. Dziękuję. To mój e-mail : magda17033@o2.pl

 82. Skorpion093 pisze:

  Witam.Mam na imię Paulina.Chciałabym bardzo poprawić swój wokal,ulepszyć go gdyż czasami fałszuje przy wyższych tonach,nie mogę wyciągnąć głosu do góry gdyż tak jakby tracę oddech (nie wiem jak dokładniej to opisać …)Bardzo bym była wdzięczna gdybyś udzieliła mi kilku cennych rad.

 83. LoganHenderson1234639 pisze:

  Witam mam na imie Dominik. W domu w wolnej chwili mam czas na śpiewanie, ale tak fauszuje, że nie da się tego słuchać, chciałbym umniec ładnie śpiewać, nie chcem się tak pochopnie podawać bo moia cała praca poszła by na marne, ale z tego co przeczytałem to ty możesz mi pomóc bym był bardzo wdzięczny. Czekam na szybkom odpowieć.

 84. Sniadanko17 pisze:

  witam, chciałabym sie dowiedziec jak podpierac wysoki dzwiek oraz jak prawidlowo korzystac z przepony   e-mail: sniadanko17@o2.p

 85. Kinga199710 pisze:

  hej, chciałabym nauczyć się śpiewać, ale nie mam zbytnio czasu na lekcje z nauczycielem. e-mail:  kinga199710@amorki.pl

 86. Monia_0209 pisze:

  Hej. Mam na imię Monika. Przeważnie wszyscy mi mówią, że ładnie śpiewam, ale czasami jak trzeba wysoko i mocno zaśpiewać to nie chciał byś mnie słyszeć. Co mam z tym zrobić? Korzystam z TCRW,  a może jakieś ćwiczenia na „kontrolę nad mięśniami” ;D Dzięki wielkie.

 87. Wokalista1998 pisze:

  Hej.Mam 13 lat i bardzo lubię śpiewać ale mam taki problem . Czasami potrafię zaśpiewać bez żadnego fałszu ale czasami fałuszuję tak że aż uszy bolą . Proszę o różne ćwiczenia głosowe . Proszę wyślij to na mojego e-maila.     wokalista1998@wp.pl    Za każdą radę i ćwiczenie z góry dziękuję .

 88. Martusia191919 pisze:

   Mam na imię Marta.Uczę się grać na gitarze i chciałabym umieć również zaśpiewać nie fałszując. Nauczycielka muzyki powiedziała mi kiedyś , że mam dobry głos tylko muszę trenować. Niestety nie wiem jak :( Proszę żebyś mi szybko odpowiedziała na email: martusia191919@gmail.com

 89. Crazzy663 pisze:

  Ja mam taki problem, że jeśli zacznę spiewać głośniej niż zwykle ( a zwykle śpiewam w domu, cicho, żeby nie było mnie zbyt głośno słychać), to zaczynam strasznie falszować. Nie przeszkadzało by mi to gdybym nie śpiewała publicznie, ale śpiewam i często zdaża się, że mi to nie wychodzi i muszę oddalać się od mikrofonu. Ogl rzecz biorąc raz mi wychodzi, a raz nie. Bardzo zależu mi, żeby nauczyć się spiewać, jeśli ktoś wie jak mi w tym pomóc to bardzo proszę o rady…

 90. Nicolasz1 pisze:

  raz mi wychodzi raz nie ,,,, chę zostać wokalistką i zaimponować takiemu jednemu :ppp plisss pomóż !!! Odpowiedz na e – mail

 91. Adusia_o_3000 pisze:

  adusia_o_3000@wp:disqus .pl 

  Mam dość niski głos. Chciałabym się nauczyć ładnie śpiewać, a w szczególności jak śpiewać piosenki które śpiewają wokaliści o wysokim głosie, mając niski głos :)

  Z góry dziękuję ;-)

 92. Natalia1221 pisze:

  halkatla1390@wp.pl    uwielbiam śpiewać, w zasadzie pomaga mi to rozładować emocje, nie wiem czy dobrze śpiewam. moja nauczycielka od muzyki twierdzi że mam bardzo ładny głos.. sama nie wiem, ale chciałbym to robić trochę lepiej z tego względu że również gram na gitarze i chciałabym ładnie śpiewać. pozdro :p i z góry dzięki

 93. Patunia96 pisze:

  patunia96buziak@wp.pl  uwielbiam śpiewać .śpiew jest całym moim życiem i słyszę dobre oceny od znajomych na temat mojego śpiewu ale nie wiem dokładnie jak  śpiewać śpiewam  tak jak uważam że jest dobrze ale wolałabym śpiewać poprawnie proszę o pomoc z góry dziękuje:)

 94. Justi25 pisze:

  Nie wiem czy umiem śpiewać, zawsze śpiewam cicho bo się wstydzę że brzydko śpiewam i nie umiem.W domu gdy nikogo śpiewam ale przy kimś nie z rodziny nie zaśpiewam. Justyna adres e-mail: justi25@interia.eu 

 95. KubaGe pisze:

  Mam na imię Kuba i mam 13 lat.Ja zauważyłem że idzie mi dobrze hip-hop i reggae.
  Mam pamięć do piosenek posłucham pare razy  i już znam ją na pamięć.

 96. Emilia pisze:

  Mam na imię Emilia. Śpiewam dla przyjemności, ale ostatnio zauwazyłam że idzie mi coraz gorzej. Nie umiem wyciągać wysokich dźwięków bo zaczynam strasznie fałszować, a przebywam często w towarzystwie osób śpiewających wyższe tony, co dodatkowo mnie stresuje. Chciałabym dowiedzieć się jak moge się tego pozbyć. Mój e-mail: szpinakowy.kucyk@gmail.com

 97. Odiczek10 pisze:

  Mam pytanie …. Wiele jest tego w internecie ale nie ma nigdzie dokładnie tego opisanego czyli ,, Jak wysoko śpiewac ,, . Umiem śpiewac niskie dźwięki lecz nie wiem i staram się ciągle ( wraz z kursem powyżej) , lecz mi nie wychodzi . Ćwiczę co dzień po 30 minut + rozgrzewka ale nic z tego . Dodam że kończę mutacje niebawem ,ale przez cały okres śpiewałem wiec chciałbym nauczyc się wyciągac tych WYSOKICH dźwięków . Z góry THX za odp.   pozdro :D

 98. My Black Parade pisze:

  Mam na imię Magda. Wydaje mi się, że umiem śpiewać… staram się w największy możliwy sposób rozwijać swój głos i umiejętności. Śpiewam psalmy w kościele i dla przyjemności: w myślach, na głos, tam gdzie się znajduję tam śpiewam. Chciałabym najbardziej wydobywać silne dźwięki, ponieważ delikatne śpiewanie mam opanowane. Mój e-mail : my.black.parade@hotmail:disqus.com

 99. Pool1706 pisze:

  bardzo lubię śpiewać. niektórym podoba się mój głos, ale ja nie jestem pewna co do mojego sposobu śpiewania, albo po prostu nie mam tak silnego głosu jaki chciałabym mieć :) pool1706@wp.pl

 100. Julkaa pisze:

  Mam na imię Julia, moja mama uważa że, strasznie fałszuję za to Pan od muzyki zachwala mnie :) Nie rozumiem… Nie wierzę w swój wokaal…Bd się starała rozluźnić te mięśnie mże bd doobrze i mama przestanie narzekaać…? Oby ;D

 101. EsEs pisze:

  uwielbiam spiewac. moim zdaniem niektore piosenki potrafie zaspiewac calkiem dobrze, bo dosc czysto :) mam problem z wyciaganiem bardzo wysokich dzwiekow, moja krtan sie jakby blokuje i nei mgoe nci z siebie wydusic. jestem ciekawa czy spiewalabym naprawde dobrze gdybym sie troche poduczyla- nic mi w zyciu nie wychodzi, moze mialabym szanse zajac sie spiewaniem?:)

 102. Paragraff pisze:

  Mam na imię Kinga, nie śpiewam w żaden sposób profesjonalnie. Od tak, bo lubię. Jednak marzę, aby wyćwiczyć odpowiednią dykcję do śpiewu – niekoniecznie powoli, lecz zrozumiale. Mam skłonności do tego, że mówię szybko i nie zawsze otoczenie może mnie zrozumieć. Właśnie to chciałabym zmienić. I drugie, z tego mojego dziwnego głosu zrobić głos dość chrypliwy, taki coś w rodzaju mutacji, taki z powerem :) I w tym momencie artykuł jest bardzo przydatny, liczy się kontrola, zupełna racja. Po drugie – w czasie suszy szosa sucha. Plątanki wyrazowe, miód na dykcję. I co do miodu, spożywanie też pozytywnie odbija się na stanie strun głosowych.

 103. Yamahamotif pisze:

  Mam na imię Emilia. Śpiewam już od dosyć długo w zespole muzycznym. W liceum uczyłam się w tym kierunku w Szkole Muzycznej. Był to śpiew operowy, który nie sprawdzał się w muzyce rozrywkowej. Były to jednak dawne czasy (1997 rok), a mój głos musiał się zmienić, aby mógł być wykorzystywany w celach zarobkowych. Od czasów szkoły muzycznej nie pobierałam u nikogo nauk ze względu na brak takich osób w regionie, w którym mieszkam. Trenuję sama głos co drugi dzień około godziny. W tych zajęciach nikt mnie nie nadzoruje i nie koryguje popełnianych przeze mnie błędów. Moim marzeniem jest śpiewać dobrze technicznie. Śpiew jest moim lekarstwem na stres, ale jeżeli już za coś się zabieram chciałabym robić to dobrze.
  yamahamotif@wp.pl

 104. Tomek pisze:

  Mam na imię Tomek i  śpiewam właściwie od zawsze, a przynajmniej od dość długo. Kilka razy mi mówiono, że  ładnie śpiewam, ale z tego co teraz widzę, to nie do końca tak dobrze. Chciałbym się nauczyć, jak dobrze śpiewać,  może dla kariery, ale też ogólnie po prostu, bo jest  to moja pasja i kiedy śpiewam czuję się tak super, że  ciężko to opisać. Mam już  Twój kurs śpiewu i mam nadzieję, że uda mi się oszlifować mój talent, jeżeli oczywiście taki  posiadam, bo czasem boję się, że  tylko sam  siebie oszukuję.    ejuat2845@gmail.com  

 105. Edrzewinska pisze:

  Bardzo lubię śpiewać ale nie czuję się w tym pewnie i przez to mi nie wychodzi. Zaczynam śpiewać w chórze ale bardzo chcę się podzszkolić niestety nie znam nikogo kto by mi pomógł. e – mail: edrzewinska@o2.pl

 106. Sandra6579 pisze:

  Ucze się śpiewać piosenki Witney Huston i will always love you i niewiem dokładnie jak to zaśpiewać przydały by się ćwiczenia . Bardzo bym podziękowała   ;)

 107. Joni3 pisze:

  Śpiewałam kiedyś przez pare lat,  nie śpiewam głos się zastał potrzebuje paru ćwiczeń . Zawsze miałam wysoką skale i lepiej mi się śpiewało w wysokich tonacjach  ale w dolnych partiach dawałam rade. Teraz gdy śpiewam dołem głos mi zanika albo harczy. Pomocy joni3@tlen.pl

 108. Jakub Stef13 pisze:

  ja zawsze chciałem śpiewać… Niestety strasznie fałszuje… Może kiedyś ktoś mnie nauczy nie fałszować 

 109. Alix pisze:

  Też kocham śpiewać .Pisze razem z siostrą teksty piosenek i gram. Zapraszam na mojego bloga ..Może ktoś ma marzenia takie jak ja i chce poczytać jak zmagamy się z założeniem zespołu jak piszemy piosenki.Często wchodzę na wokalmanie. Dobra stronka polecam              http://the-soul-thief.blogspot.com/

 110. Asia Dabal pisze:

  prosze pomóżcie mam taki problem 
  Jak mówię przez mikrofon to mam dziecięcy głos i niewiem co zrobić   żeby takiego głosu nie mieć .
  Prosze pomóżcie!!!

 111. WWERAW13 pisze:

  Hmm ja mam taki problem i chciałbym by ktoś serio pomógł mi bo zależy mi bardzo.

  Kocham śpiewać lecz fałszuje lub za nisko lub wysoko .
  Chciałbym coś w podobię tzn mam głos podobny tak mówią moi koledzy i koleżanki do Piotra Roguckiego z zespołu coma  bardzo mi się to podoba lecz chodzi mi o vibroo 
  itp nie wiem jak to zrobić nie wiem jak dobrze,czysto wyciagnąć dla mnie to bardzo ważne jest lubie rock słuchać chciałbym tak w podobie śpiewać jak on tzn po swojemu naprawdę bardzo mi an tym zależy i bardzo wkurzam się szybko jak coś mi nie wychodzi i mówię iż mam do niczego ten głos; // prosił bym o jakąś poradę ;) 

 112. Przemek pisze:

  Pierwsze słysze,ze mięśnie odpowiadają za to czy fałszujemy czy nie ,ale myśle ze tu jest trochę prawdy ,lubię śpiewać ale najwyższe nuty mi nie wychodzą ,spróbuje wyciągnąć praktykę z tego poradnika ,( do mózgu idzie impuls ,tutaj jest cała prawda bo jeśli cos naprawdę chcemy i w to naprawdę wierzymy to nam się uda,uda się nam i to za każdym razem) dzieki za poradnik ,uświadomiłeś mi na czym tak naprawde polega muzyka ,wielki szacunek z mojej strony

 113. Izka15511 pisze:

  Śpiew to moja mała ucieczka od problemów, lubię śpiewać ale zawsze mi coś nie wychodzi, denerwuję się i spinam jak tylko ktoś mnie usłyszy. Czy możesz mi pomóc to jakoś rozwiązać? Jak wyćwiczyć te mięśnie :D

 114. megi :) pisze:

   A czy to zależy od głosu czy od pracy mięśni jak człowiek wysoko podniesie i nie będzie piszczał?   A kiedy będzie ten biuletyn? Bo ja bym się chętnie zapisała bo marzę o ładnym głosie :P:P
  Odpowiedz szybko :P:P

 115. Eweliinka_177 pisze:

  chciałabym się dowiedzieć,gdzie można się zapisać na takie ćwiczenia i czy wogóle daja jakieś efekty. Baaaardzo proszę o odpowiedź bo śpiew jest dla mnie bardzo ważny .:) z góry dziękuje . 

 116. Daniel pisze:

  Witam serdecznie po raz drugi, i dziękuję Janku za odpowiedź.  Mam jednak jeszcze jedno pytanie.
  W miarę śpiewania różnych piosenek zauważyłem, że poruszanie się po dźwiękach, jak i samo podparcie nie stanowi już większego problemu, natomiast… Barwa. Gdy się nagrywam i odsłuchuję to, poza pojedynczymi fałszami, które słyszę – strasznie irytuje mnie bezpłciowość mojej barwy. Jest ona taka delikatna, pozbawiona siły i czegoś, co powoduje, że chce się tego słuchać. Z drugiej strony, jeśli wezmę więcej powietrza i dorzucę trochę twangu, brzmię raczej przesadnie „wiercąco w uszach”. Lepiej mi się wtedy śpiewa, ale barwa wciąż nie ta… W jaki sposób mogę popracować nad barwą swojego głosu w taki sposób, by otrzymać oczekiwane rezultaty? Szukam optymalnego ustawienia, które będzie najwygodniejsze i które umożliwi mi rozwój – przy jednoczesnym, bardzo ciekawym brzmieniu. W jaki sposób moge to znaleźć? Dodam, że chciałbym ruszyć w kierunku Pop-Punka, Power-Popu, czy po prostu – rock’a. 
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam.

 117. gość pisze:

  Przepraszam , jaka by była dobra piosenka do mojego głosu? bo potrafię  śpiewać wyższym tonem oraz takim jakby lekko zachrypniętym. Masz jeszcze jedno  pytanie , czy zna pan  jakąś stronę na której można nagrać  swój głos? 

 118. pisze:

  Kiedy chcesz, wielu nauczycieli doradza, żeby nie ćwiczyć rano, jednak nigdy nie usłyszałem racjonalnego wyjaśnienia dlaczego. Z mojego i nie tylko mojego doświadczenia wynika, że można ćwiczyć zawsze kiedy ma się na to ochotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>