Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu?

Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu? To pytanie może zadawać sobie wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy chcą nauczyć się śpiewać.

Powszechne przekonanie jest takie, że nauka śpiewu nie ma większego sensu, jeśli nie posiadasz talentu do śpiewu. Z tym jednak bywa różnie.

Bardzo możliwe, że nawet jeśli nie uważasz się za osobę utalentowaną muzycznie, to masz w sobie potencjał, aby rozwinąć u siebie talent do śpiewu.

Tak naprawdę nigdy się nie dowiesz, czy nauka śpiewu jest dla Ciebie, jeśli jej nie spróbujesz.

Po prostu zacznij trenować swój głos. Daj sobie 2-3 miesiące z regularnymi ćwiczeniami i jeśli w tym czasie zauważysz pierwsze postępy, to możesz spodziewać się kolejnych.

Nauka śpiewu i talent

Ale powiedzmy sobie jak to jest z tym talentem.

Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu? Czy talent dostajemy w genach? A może jesteśmy w stanie go rozwinąć samodzielnie?

Czy ludzie nieposiadający talentu, w najlepszym wypadku, skazani są na bycie średniakami? A może jednak poprzez ciężką pracę, naukę śpiewu, lekcje śpiewu i różne ćwiczenia mogą osiągnąć poziom mistrzowski?

Zdania w tej kwestii są podzielone, a spór tej materii trwa od dziesięcioleci.

Tak naprawdę wciąż do końca nie wiemy, czy uzdolnienia muzyczne trzeba odziedziczyć, czy można je stworzyć „od zera”.

Moje osobiste zdanie jest takie, że coś tam w tych genach dostajemy i jedni dostają tego więcej, a inni mniej.

Jednak jeśli nie poszczęściło Ci się w muzycznej loterii genowej, to wciąż masz szansę, żeby naprawdę dobrze śpiewać.

Twoja gorsza pozycja na starcie niech zmotywuje Cię do cięższej, bardziej sumiennej pracy, tak aby jak najszybciej poradzić sobie ze swoimi słabościami.

Kilka lat temu wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książka pod tytułem Kod Talentu.

Jej autor, amerykański pisarz i dziennikarz, Daniel Coyle, przekonuje, że talentu wcale nie trzeba otrzymać w genach.

Twierdzi on, że kiedy przychodzimy na świat, to mamy potencjał, żeby być utalentowanymi w wielu różnych dziedzinach, ale wykształcamy tylko takie umiejętności, którym poświęcamy czas i uwagę lub te, których rozwój jest stymulowany przez otoczenie, w którym żyjemy.

Coyle pisze też dużo o tajemniczej substancji zwanej mieliną, która jest odpowiedzialna za nasze uzdolnienia.

Nauka śpiewu i mielina

Kilkanaście lat temu odkryto, że za poziom naszych zdolności w danej dziedzinie odpowiada substancja zwana mieliną.

Mielina oblepia włókna nerwowe, za pomocą których komunikują się nasze komórki nerwowe – neurony. Im więcej tej mieliny mamy na włóknach, tym neurony szybciej przesyłają sobie informacje i tym sprawniej wykonujemy daną czynność (np. śpiewamy).

Z licznych badań wynika, że to właśnie ilość mieliny robi różnicę.

Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się śpiewać, to masz jej niewiele. Jednak w miarę jak kontynuujesz swoją naukę śpiewu, to wytwarzasz jej coraz więcej.

Ludzie, którzy osiągnęli poziom mistrzowski w danej dziedzinie, mają bardzo dużo mieliny wokół obwodów odpowiedzialnych za tę dziedzinę. Ludzie, którzy dopiero zaczynają, nie mają jej prawie wcale.

Za każdym razem kiedy uczysz się śpiewać i trenujesz swój głos, odpalasz połączenia odpowiedzialne za umiejętność śpiewania, a to z kolei stymuluje Twój organizm do produkcji większej ilości mieliny.

Im grubsza warstwa mieliny otaczającej Twoje obwody, tym szybciej przebiegają impulsy elektryczny pomiędzy neuronami i tym lepiej śpiewasz.

Mielina powstaje bardzo powoli, dlatego głos zmienia się powoli, a nauka śpiewu nie trwa tygodnia czy dwóch, ale miesiące czy nawet lata. Jeśli chcesz dobrze śpiewać, to wytrwałość i cierpliwość są Twoimi największymi sprzymierzeńcami.

Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu?

Jak uczyć się śpiewu, żeby faktycznie nauczyć się śpiewać?

Świadoma nauka śpiewu przynosi konkretne rezultaty, nieumiejętna nauka śpiewu może być stratą czasu.

Powiedzmy sobie zatem w jaki sposób trenować głos i uczyć się śpiewać, aby wytwarzać dużo mieliny i rozwijać się tak szybko, jak to możliwe.

Zarówno wspomniany Daniel Coyle, jak i inny autor, Geoff Colvin, w swojej książce Talent Is Overrated (Talent jest przereklamowany) zgadzają się, że kluczem do sukcesu, czy to w sporcie czy w nauce śpiewu, są tak zwane „pogłębione ćwiczenia”.

Pogłębione ćwiczenia to ćwiczenia, które cechuje:

  • duża ilość powtórzeń
  • wychodzenie w zorganizowany sposób poza to, co już umiemy
  • zmasowane popełnianie błędów i ich korygowanie

Właśnie w oparciu o te zasady tworzyłem wszystkie kursy śpiewu z pakietu Nauka Śpiewu Pro.

W czasie treningów z kursami robisz dużą ilość powtórzeń każdego ćwiczenia.

W trakcie ćwiczeń dochodzisz do miejsc, z którymi sobie nie radzisz i popełniasz błędy. Twój mózg dostaje informacje zwrotne odnośnie tego, co nie działa i koryguje to, w jaki sposób wydobywasz dane dźwięki.

Następnie poprzez powtarzanie utrwalasz sobie poprawny sposób wydobywania tych dźwięków i przechodzisz do kolejnych wyzwań, w postaci jeszcze wyższych i trudniejszych do wydobycia dźwięków.

Nauka śpiewu w taki sposób daje rezultaty, bo nowe warstwy mieliny tworzą się wokół Twoich obwodów, Twoja skala się poszerza i zyskujesz lepsze panowanie nad głosem.

Jak pisze Coyle – „Praktyka czyni mielinę, a mielina czyni mistrza”.

No dobra, ale jak do tego wszystkiego mają się geny?

Geny mają pewien wpływ na to, ile mieliny wytwarzamy. Niektórym ludziom po prostu to wszystko będzie przychodziło łatwiej i szybciej niż innym.

Wiele zależy również od tego, czy Twoje otoczenie stymulowało rozwój Twoich muzycznych zdolności w okresie dorastania.

To oczywiste, że osoba, która miała kontakt z muzyką od dziecka będzie startować z wyższego poziomu i szybciej nauczy się śpiewać, niż ktoś, kto dopiero jako dorosły odkrył w sobie pasję do śpiewania.

Jednak niech to nie będzie wymówka, aby nad sobą nie pracować. Tym bardziej, że historia zna mnóstwo przypadków osób, które pomimo trudności i różnych przeciwieństw osiągnęły wielki sukces.

Podsumowując, czy można nauczyć się śpiewać bez talentu? To na pewno kwestia indywidualna. Jedno jest pewne, nikt nie zabroni Ci spróbować.

Nauka śpiewu to coś, z czym możesz się spokojnie oswoić w zaciszu swojego domu. W tym celu pobierz darmową rozgrzewkę wokalną lub kup pakiet kursów do nauki śpiewu Nauka Śpiewu Pro. Powodzenia!

Dodaj komentarz