Jak samodzielnie nauczyć się śpiewać

Cześć!

Nauka śpiewu nie musi być trudna. Z tego mini poradnika dowiesz się, jak możesz już dzisiaj zacząć swoją przygodę ze śpiewem.

Witaj na stronie Wokalmania.pl


Jeśli interesuje Cię nauka śpiewu, to jesteś we właściwym miejscu. Na tej stronie znajdziesz informacje i porady dotyczące śpiewu i emisji głosu oraz pobierzesz darmowy kurs śpiewu w mp3.

Nauka śpiewu online może z powodzeniem zastąpić zwykłe lekcje śpiewu lub być ich uzupełnieniem.

Jest to możliwe dzięki specjalnym ćwiczeniom głosu, które automatycznie i w krótkim czasie ustawią Twój wokalny mechanizm tak, że będziesz lepiej śpiewać.


Co to jest wokalny mechanizm?


Na wokalny mechanizm składają się wszystkie części Twojego ciała biorące udział w wytwarzaniu dźwięku. Mam na myśli mózg, przeponę, struny głosowe, język, usta itd.

Aby coś zaśpiewać, najpierw musisz pomyśleć, że chcesz to zrobić (mózg). Otwierasz usta, a Twoja przepona się napina i zasysa powietrze do płuc.

Kiedy w Twoich płucach jest już dość powietrza, to zaczynasz je wydychać. Wychodzący z płuc strumień powietrza wprawia w drgania struny głosowe (znajdujące się w Twojej krtani) i tak powstaje dźwięk.

Od stopnia napięcia tych strun zależy to, czy dźwięk będzie wysoki, czy niski.

Następnie taki dźwięk nabiera barwy w tak zwanych komorach rezonacyjnych - gardle, ustach i zatokach nosowych. Barwa może być np. jasna i skrzecząca (jak u kaczora Donalda) czy gruba i ciemna (jak u olbrzyma czy śpiewaka operowego).

W końcu ubarwiony dźwięk wydostaje się z Twoich ust i wędruje do uszu słuchaczy.

To jest proces. Proces, w którym biorą udział poszczególne elementy – mózg, przepona, struny głosowe itd.

Od tego jak ten proces przebiega i czy wszystkie elementy Twojego wokalnego mechanizmu dobrze ze sobą współgrają, zależy to czy dobrze śpiewasz.

Zauważ, że masz dokładnie taki sam mechanizm, złożony z dokładnie tych samych elementów, co najlepsi wokaliści na świecie.

Sekretem dobrego głosu jest to, jak ten mechanizm u Ciebie działa, jak jest ustawiony.

Jeśli chcesz dobrze śpiewać, musisz mieć dobrze ustawiony swój wokalny mechanizm i wszystkie jego elementy muszą pracować jak należy.


Jak mogę to zrobić? Jak mam ustawić swój wokalny mechanizm?


Trenując swój głos. Na tym głównie polega nauka śpiewu. Pobierz kurs TCRW i zacznij ćwiczyć. Z jego pomocą zyskasz większą kontrolę nad głosem i w rezultacie będziesz śpiewać wyżej, głośniej i bez fałszów.

Regularny trening sprawi, ze elementy Twoje głosu zaczną się synchronizować i cały mechanizm zacznie się ustawiać automatycznie.


Czy możesz wyjaśnić dokładniej, w jaki sposób te ćwiczenia mogą mi pomóc?


Te ćwiczenia uczą Twój mózg nowych zachowań.

Widzisz… Może Ci się wydawać, że śpiewasz strunami głosowymi, przeponą, ustami itd., ale to mózg tak naprawdę wszystkim zarządza. Wszystkie Twoje umiejętności zapisane są w Twoim mózgu. Umiejętność śpiewania również.

Wykonując ćwiczenia, zmuszasz swój mózg do robienia rzeczy, których nikt normalny (poza wokalistami) nie robi. Mam tu na myśli śpiewanie różnych „dziwnych” sylab na różnych wysokościach i wszystkie te śmieszne ćwiczenia, które wkrótce poznasz.

Robisz to regularnie, więc mózg sobie myśli – „OK, to już mówienie nam nie wystarcza, trzeba też umieć śpiewać…” i zaczyna się przebudowywać tak, aby umożliwić Ci śpiewanie. Elementy Twojego wokalnego mechanizmu zaczynają się synchronizować i Tworzyć zgraną całość.

Cały mechanizm zaczyna działać.


Ćwiczyłem już trochę, ale nauka śpiewu mi nie wychodziła...


Nic nie szkodzi. Dla Twojego mózgu te ćwiczenia to nowość. Nie wie za bardzo co się dzieje i czego od niego chcesz. Musi minąć trochę czasu, zanim się w tym wszystkim połapie.

Mózg uczy się na błędach. Potrzebuje błędów (informacji zwrotnych), żeby wiedzieć co robić, aby było dobrze.

To jak z jazdą na rowerze. Na początku Ci nie idzie i ciągle się przewracasz, ale po jakimś czasie zaczynasz jeździć.

Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, to w głowie stworzą Ci się nowe połączenia międzyneuronowe odpowiedzialne za umiejętność śpiewania i zaczniesz lepiej śpiewać.


Czy to znaczy, że nawet jak mam brzydki głos, to nauka śpiewu pozwoli mi go wytrenować?

 

Nie ma brzydkich głosów, są tylko niewytrenowane. Każdy głos brzmi dobrze, kiedy jest wytrenowany.

Oczywiście nauka śpiewu ma sens tylko wtedy, jeśli jeśli nie cierpisz na amuzję (głuchotę dźwiękową), czyli spełniać 4 warunkiw stępne nauki śpiewu.

Są to: 

  • Słuch muzyczny
  • Wyobraźnia muzyczna
  • Poczucie rytmu
  • Muzyczna wrażliwość

Najważniejszą z tych zdolności jest słuch muzyczny. 

Jeśli słyszysz kiedy fałszujesz, a kiedy śpiewasz czysto, to możesz rozpocząć swój trening już dzisiaj!

Jesli nie masz pewności, czy nauka śpiewu to w Twoim wypadku dobry pomysł, to koniecznie przeczytaj artykuł dotyczący 4 warunków wstępnych nauki śpiewu


Chcesz przez to powiedzieć, 
że każdy może nauczyć się śpiewać?


Każdy kto ma słuch muzyczny, wyobraźnie muzyczną, poczucie rytmu i muzyczną wrażliwość, wykształcone przynajmniej w minimalnym stopniu.

Powszechnie uważa się, że śpiewanie to przywilej tylko dla wybranych. Że jak nie masz talentu, to nauka śpiewu nie jest dla Ciebie i nigdy nie będziesz dobrze śpiewać.

Też tak kiedyś myślałem, dopóki nie zacząłem trenować. Większość ludzi jest na początku nastawiona sceptycznie i trudno się dziwić. Zawsze wszyscy powtarzali nam, że z dobrym głosem trzeba się urodzić.

Dlatego nie musisz wierzyć w to co tu piszę. Po prostu pobierz ćwiczenia i zacznij trenować. Wkrótce odczujesz pierwsze zmiany.

To miłe, kiedy nagle uzmysławiasz sobie, że możesz zmieniać swój głos i to czy będziesz dobrze śpiewać, zależy tylko od Ciebie.

OK, chcę się nauczyć lepiej śpiewać,  od czego mam zacząć?

Już mówię:


KROK 1.
Pobierz Twoją Codzienną Rozgrzewkę Wokalną 

Zapisz się na newsletter i pobierz TCRW - darmowy zestaw ćwiczeń wokalnych w mp3:

Aby pobrać Twoją Codzienną Rozgrzewkę Wokalną i dołączyć do ponad 80 tysięcy trenujących, wypełnij powyższy formularz.


KROK 2. 
Wykonuj codziennie ćwiczenie „Sss…”


Ćwiczenie „Sss…” to proste ćwiczenie oddechowe, dzięki któremu Twój trening z TCRW będzie dużo bardziej skuteczny.

Opis ćwiczenia:

Nabierz powietrza i zacznij je powoli wydychać robiąc przy tym „Ssssssssssss…”, jak wąż.

Słuchaj swojego „Sss…” i staraj się, aby było płynne, cały czas tej samej głośności, bez żadnych przerw, wahań i załamań.

Postaraj się syczeć jak najdłużej na jednym wydechu. Poczuj jak pod koniec, kiedy brakuje Ci już powietrza, Twoje mięśnie brzucha się napinają. Wytrzymaj tak długo, jak możesz.

Mierz długość swojego „Sss…” stoperem i codziennie staraj się pobić swój rekord przynajmniej o jedną sekundę.

Co nam daje to ćwiczenie?

Pamiętasz jak pisałem, że dźwięk powstaje, kiedy strumień powietrza wprawia w drgania struny głosowe? Jakość tego strumienia wpływa na jakość Twojego głosu. Płynny i jednostajny strumień produkuje ładny i czysty dźwięk. Strumień chwiejny i nieregularny produkuje fałsze i łamliwy głos.

Tutaj ćwiczymy właśnie umiejętność panowania nad tym strumieniem powietrza. To bardzo przydatna umiejętność, dzięki której będziesz lepiej panować nad swoim głosem, a nauka śpiewu będzie przychodzić Ci dużo łatwiej.


KROK 3.
 Przeczytaj artykuły na Wokalmanii


Zapoznaj się z wszystkim wpisami w zakładce „Blog”. Znajdziesz w nich mnóstwo informacji dotyczących nauki śpiewu oraz wszystkiego co z nią związane.


KROK 4.
Rozważ zakup kursu Nauka Śpiewu Pro


Jak już poczujesz się pewnie z TCRW i uznasz, że Twój głos potrzebuje czegoś więcej, zachęcam Cię do zakupu kursu NAUKA ŚPIEWU PRO.

NAUKA ŚPIEWU PRO to kompleksowe rozwiązanie dla każdego, kto chce skutecznie i w bezpieczny sposób kształcić swój głos. Więcej informacji o kursie znajdziesz tutaj: Nauka Śpiewu Pro

OK! Teraz już wiesz co robić, więc do dzieła. Pobierz ćwiczenia i zacznij zmieniać swój głos. Powodzenia!

Janek Gransort