Nauka śpiewu – jak ćwiczyć głos

Hej! Oto kilka szybkich rad odnośnie tego jak ćwiczyć głos, aby Twoja nauka śpiewu była jak najbardziej wydajna.

Zakładam, że pobrałeś już darmowy kurs śpiewu, który dla Ciebie przygotowałem. Jeśli nie, to po prawej masz formularz. Wpisz swoje imię, adres e-mail i wciśnij żółty przycisk z napisem „Tak, chcę kurs”, a wyślę Ci link do ćwiczeń w mp3.

Teraz dam Ci jeszcze 7 rad odnośnie tego, w jaki sposób możesz ćwiczyć głos, aby robić szybkie postępy. Oto one:

1. Jeśli trenujesz głos i czujesz przy tym dyskomfort, to znaczy że robisz coś źle. Kiedy czujesz ból, to jest to sygnał dla Ciebie, że musisz poszukać innego sposobu, aby wydobyć dany dźwięk.

2. Nigdy nie „pchaj” dźwięków na siłę. Pamiętaj, lepiej po prostu nie zaśpiewać trudnego (np. wysokiego) dźwięku niż zmusić się do tego „zdzierając” gardło. Twoje struny głosowe to delikatne, cieniutkie płatki – obchodź się z nimi ostrożnie.

3. Jeśli już nabawiłeś się wokalnej kontuzji, to zrób sobie urlop! Nie śpiewaj i od mówienia też się powstrzymuj. Wróć do ćwiczeń dopiero, gdy wszystko będzie OK.

4. Bądź kreatywny! Eksperymentuj ze swoim głosem. Wszystko co nie boli, jest dozwolone!

5. Trening strun głosowych (tj. śpiewanie różnych wprawek itp.) nie musi trwać długo. Co więcej, jeśli będziesz przesadzać z ćwiczeniami, to Twój organizm w ramach buntu nie pozwoli Ci robić postępów. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć głos, to 15 minut dziennie w zupełności wystarczy. Z czasem, kiedy będzie Ci szło coraz lepiej, możesz wydłużać czas treningu.

6. Nie ograniczaj się do ćwiczeń po skali, wprawek itp. Zadziwiająco wielu ludzi wykonuje dzienną porcje ćwiczeń, ale… nie śpiewa! Czasami dochodzi do takich paradoksów, że ktoś jest świetny w śpiewaniu samogłosek po skalach, ale samo śpiewanie wychodzi mu kiepsko!. Śpiewaj, śpiewaj i jeszcze raz śpiewaj! Twój ostateczny cel to śpiewanie! Żeby nie było nieporozumień musze dodać, że jeśli zaczynasz od zera i jeszcze nie masz zbyt dobrej techniki, to śpiewanie mija się z celem, bo utrwalasz sobie w ten sposób złe nawyki (jeśli takowe posiadasz). Powyższa porada dotyczy osób, które mają pojęcie o śpiewie i ćwiczą już jakiś czas.

Z drugiej strony, wiele osób myśli, że od samego śpiewania będzie lepiej śpiewać. Tak nie jest, ponieważ śpiewając w określony sposób, utrwalasz sobie to w jaki sposób śpiewasz. Aby się rozwijać potrzebujesz specjalnych ćwiczeń wokalnych. Takimi ćwiczeniami są TCRW (darmowy kurs do pobrania z tej strony) i NAUKA ŚPIEWU PRO (kurs śpiewu dostępny tutaj).

7. Jeśli przez jakiś czas nie widzisz postępów, to się nie zniechęcaj! Istnieje coś takiego jak krzywa uczenia się. Krzywa ta wygląda tak, że najpierw rośnie, potem jest płaska, potem znowu trochę rośnie, znowu jest płaska itd. Kiedy krzywa jest płaska, wtedy nie zauważasz postępów. Wtedy też, wielu ludzi się zniechęca i porzuca naukę (śpiewania lub czegokolwiek innego). Jest to natomiast naturalna część procesu. Każdy przełom w Twojej nauce będzie poprzedzony dłuższym okresem stagnacji. Wtedy musisz wytrwać i robić swoje, a rezultaty pozytywnie Cię zaskoczą!

Jeden komentarz

  1. Przydał mi się, bardzo pomocnie. Jak znalazł. Chociaż pomógł podtrzymać wiarę w inne umiejętności niż śpiewanie:) Hmmm, chociaż, z drugiej strony, czyż nie mawia się, że ktoś robi coś śpiewająco;)? Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz